Почетна страна > Вести > Економија > Извршити ревизију пословања предузећа код којих су раскинути уговори о продаји
Извршити ревизију пословања предузећа код којих су раскинути уговори о продаји
Београд, 4. фебруар 2010. године – Министар рада и социјалне политике у Влади Републике Србије Расим Љајић изјавио је данас да би држава требало да делује на ефикаснији начин у случајевима у којима утврди да постоји основ за злоупотребе у процесу приватизације.
Љајић је на научном скупу „Крај приватизације, последице по економски развој и незапосленост у Србији“, одржаном у Институту економских наука, истакао да би требало спровести ревизију пословања предузећа код којих су раскинути уговори о продаји.
Он је нагласио да у Србији плату тренутно не прима више од 100.000 радника, дневно се одвија између 30 и 50 штрајкова, више десетина хиљада радника нема право да се лечи јер им није уплаћено здравствено осигурање, а многи не могу ни у пензију зато што им није повезан стаж.
Министар је указао на значај активније улоге државе у разоткривању злоупотреба у процесу приватизације, и додао да су многи купци предузећа купили због грађевинског земљишта како би извукли капитал и прогласили банкрот.
Љајић је идентификовао три проблема која су пратила досадашњу приватизацију, а то су дуго трајање овог процеса од приближно 20 година, одлазак прихода од приватизације од готово три милијарде евра у текућу потрошњу уместо у инвестиционе пројекте и смањење радних места у тим предузећима за приближно 187.000.
Министар је, међутим, нагласио да ствари не треба генерализовати јер има и компанија које су добиле добре власнике, али и поновио да је заговорник тезе да треба детаљно испитати сваки појединачни случај. Председник Привредне коморе Србије Милош Бугарин истакао је да је у досадашњој приватизацији било доста проблема и да је због тога неопходна промена концепта, али и односа државе према тим предузећима.
Бугарин је оценио да је потребно извршити детаљну ревизију случајева предузећа где су раскинути уговори о продаји.
Он је рекао да би требало изабрати консултантски и менаџерски тим који ће сачинити излазну стратегију за те фирме, која може да буде и резултат договора Агенције за приватизацију, власника и највећих поверилаца.
Председник Привредне коморе подсетио је на то да је до децембра прошле године раскинуто 469 уговора, од чега 23 тендера и 446 аукција, а само у 2009. години било је раскинуто 78 уговора, од чега 63 у последњих шест месеци прошле године.
Бугарин се осврнуо и на будућу приватизацију и истакао да је потребно дати приоритет оним фирмама које долазе из градова где је процењен ризик незапослености и одржавања производње.
Председник Савеза самосталних синдиката Србије (СССС) Љубисав Орбовић указао је на то да су штрајкови у Србији прерасли у незадовољство не само радника већ и грађана који су се у многим градовима прикључили тим протестима.
Орбовић је истакао да су само у прошлој години дуговања према фондовима ПИО и РЗЗО износила више од 120 милијарди динара.
Председник Института економских наука Дејан Ерић навео је да још нису дати јасни одговори на питања ефикасности приватизације, ко су губитници, а ко добитници у том процесу, какав је однос политике и бизниса, зашто многе фирме нису реструктуриране и ко је шта у држави учинио поводом криминалних радњи у приватизацији.