Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Без повећања плата у јавном сектору док земља не изађе из рецесије

Без повећања плата у јавном сектору док земља не изађе из рецесије

Београд, 18. јануар 2010. године – Потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић оценио је данас да би повећање плата у јавном сектору док Србија не изађе из рецесије представљало уништавање економије наше земље и поновио да неће бити повећања зарада.

ВИДЕО: Млађан Динкић о платама у јавном сектору и курсу динарa



Динкић, који је присуствовао отварању годишњег конгреса Међународне асоцијације хотелијера и ресторатера, изразио је очекивање да ће курс динара остати стабилан до краја године и истакао да су девизне резерве НБС-а на историјском нивоу од 10,5 милијарди евра, а динар је већ почео да јача.

Он је указао на то да је од фебруара прошле године до данас динар опао за свега четири одсто, док је инфлација износила између 6,6 и 7 одсто, и упозорио на то да много већу опасност по раст инфлације представљају захтеви Електропривреде Србије (ЕПС) и осталих јавних предузећа за повећањем плата.

Министар је поновио да би, ако би се изашло у сусрет тим захтевима, уследио раст инфлације, и подсетио на то да је Влада Србије на седници одржаној 14. јануара донела одлуку о томе да буде одржан посебан састанак на коме ће бити заузет став према том питању у односу на сва јавна предузећа.

Према његовим речима, она предузећа која остварују добит моћи ће евентуално пред Ускрс да исплате бонус, али док Србија не изађе из рецесије нема генералног повећања плата.

Динкић је нагласио да Влада и НБС нису криве за оно што се догађало на тржишту девиза јер је потражња била већа од понуде, што се сезонски увек догађа у децембру и јануару, с обзиром на то да су привредници куповали девизе да би плаћали инострану робу и да би отплатили дугове из претходне године.

Према његовим речима, јавна потрошња је прошле године била у оквиру договора постигнутог са Међународним монетарним фондом и ребалансом буџета, при чему није било прекомерних исплата из буџета.

Такође, Динкић је нагласио да треба да буде утврђено зашто Србија не повлачи кредите Светске банке јер су то врло повољни зајмови који се дају за најсиромашније земље на рок од 20 година, грејс период од десет година и са годишњом каматном стопом која је испод један одсто.

Он је као пример навео да је наша земља добила 80 милиона евра кредита за наводњавање у Војводини, којој је тај пројекат преко потребан, али та средства нису искоришћена.

Потпредседник Владе је указао на то да је годишњи конгрес Међународне асоцијације хотелијера и ресторатера (ИХРА) изузетна шанса за Србију да се представи као атрактивна туристичка дестинација.

Према његовим речима, да би наша земља повратила стару славу, неопходно је да побољша услуге које нуди, при чему је Србија прошле године зарадила више од 900 милиона долара од туризма, а инострани туристи су повећали број ноћења за шест одсто.

Он је оценио да је то успех у години кризе, када су многе европске земље бележиле пад промета од три одсто, и нагласио да девизним приливом не можемо бити задовољни јер је далеко нижи од упоредивих туристичких дестинација.

Динкић је истакао важност обуке запослених, и додао да Влада одобрава посебна средства за стручно усавршавање радника у хотелима и ресторанима, али да то треба да раде и власници тих објеката.

Он је најавио да ће вечерас у оквиру скупа бити потписан и документ између ИХРЕ и Међународне организације рада, којим ће бити дефинисан положај запослених у тим делатностима.

Потпредседник Владе је нагласио да Србија наставља да подстиче развој туристичких делатности, и прецизирао да је ове године за те сврхе обезбеђен два пута већи буџет него прошле године.

Такође, Динкић је указао на то да се одобравају и повољни кредити за побољшање туристичких услуга на пет година, уз камату од седам одсто и грејс период од годину дана.

Он је подсетио на то да је Србија подунавска земља, која има могућности да туристима понуди специфичне туре, као што је пут римских царева.

Кроз нашу земљу пролази и паневропски бициклистички коридор, а у току је стварање винских и културних тура, као и понуда за сити брејк туризам, истакао је министар.

Он је нагласио да је посебно важно да хотелијери и ресторатери сами раде на маркетингу, и најавио да ће се Србија представљати и на новим тржиштима, као што је Кина, са којом је потписан уговор о сарадњи у области туризма.

С обзиром на то да је Србија мала земља, правиће и заједничку понуду са другим државама Балкана, закључио је Динкић.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs