Београд, 4. јануар 2010. године – У присуству великог броја званичника јавног и културног живота и црквених великодостојника данас је у атријуму Народног музеја представљена монографија "Светска баштина Србије - Споменици културе на листи светске културне баштине".
Ова монографија је на репрезентативан начин, у слици и речи, показала наше споменике културе који се налазе на УНЕСКО листи светске културне баштине.
Министар културе у Влади Републике Србије Небојша Брадић указао је на велики потенцијал наше културне баштине која треба да допринесе и представљању наше културе, уметности и идентитета земље уопште, као и да помогне у промени слике о Србији.
Прво морамо да укажемо нашим људима на то коју вредност културна баштина има за све нас овде и то ће бити следећи корак, рекао је министар и најавио представљање ове књиге у региону, а потом и на међународним форумима и у организацијама, као и у виду веб презентације, израде спотова и интерактивних садржаја.
Министар спољних послова Вук Јеремић напоменуо је да је култура данас једно од најмоћнијих оружја у спољној политици.
Према његовим речима, перцепција сопствене баштине свакако је темељ разумевања сопственог културног и националног идентитета, а питање идентитета је данас једно од најважнијих.
Он је додао да је начин на који се односимо према сопственим светињама од пресудне важности.
Напомињући да се један број наших споменика налази на територији Србије која по Резолуцији 1244 СБ УН није под администрацијом Србије, Јеремић је подсетио на то да су сва четири наша споменика са листе светске културне баштине на тлу Косова и Метохије угрожена, оценивши да то није случајно.
Ситуација у нашој јужној покрајини је изузетно тешка када је реч о очувању и одржавању наших културних светиња. Безброј пута су вршени покушаји културног чишћења, а најдрастичнији је био у марту 2004. године, када је 35 светиња оштећено и спаљено, нагласио је министар.
Према његовим речима, ти догађаји су и проузроковали одлуку УНЕСКО да наша четири споменика ставе на листу баштине која је у опасности.
Јеремић је рекао да дипломатија Србије води велику борбу не само у политичком аспекту територијалне целовитости, већ и у културном, и напоменуо да је у једном тренутку постојала опасност да културно наслеђе Србије на тлу Косова и Метохије буде презвано у културно наслеђе Косова.
Он је рекао да се око тога водила велика борба у УНЕСКО, а Србија је изузетно активном и енергичном политиком спречила гласање, тако да су споменици на Косову и Метохији и даље културно наслеђе Србије.
Министар је очување и обнову светиња на Косову и Метохији означио као један од најважнијих задатака Владе Србије, и истакао да ће у обнови главну реч имати наши стручњаци и наша средства, у сарадњи са УН, ЕУ и Саветом Европе.
Најбржи и најлакши пут ка ЕУ је одрицање од неких елемената националног, културног и државног идентитета. Ми то не смемо да дозволимо, поручио је Јеремић.
Он је поновио да просперитетна будућност Србије лежи у интеграцији са породицом европских народа, али и да морамо сачувати наш идентитет, пре свега културни, који је темељ за разумевање и националног и државног идентитета.
То је посао Владе Србије у овом сложеном времену и ова књига ће у томе бити од велике помоћи, оценио је Јеремић.