Београд, 22. децембар 2009. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Диана Драгутиновић изјавила је данас да је другим ребалансом буџета за 2009. годину дефицит повећан за 34,3 милијарде динара јер су приходи нижи од оних који су планирани првим ребалансом.
Драгутиновић је, образлажући пред посланицима Скупштине Србије Предлог закона о изменама и допунама Закона о буџету за 2009. годину, навела да су предвиђени расходи у износу од 719,85 милијарди динара остали на том нивоу.
Она је истакла да су приходи смањени са 649,3 на 614,98 милијарди динара, док ће дефицит, према ребалансу, износити 104,87 милијарди динара.
Главна карактеристика предложеног ребаланса буџета је, како је указала, да задржи укупни ниво јавних расхода, а да приходе прилагоди ономе што ће се, вероватно, десити, а то је да ће приходи бити значајно нижи од оних који су планирани ребалансом који је усвојен у априлу.
Драгутиновић је навела да су најважнији узроци промене пројекције прихода значајно промењене макроекономске претпоставке, пре свега пад БДП-а који је већи него што се очекивало, и додала да ће БДП износити између минус три и минус 3,5 одсто.
Према њеним речима, на пад јавних прихода утицао је још већи пад аграрне потрошње, која је условљена огромним прилагођавањем платног биланса.
Она је прецизирала да ће дефицит платног биланса износити приближно шест одсто, чиме је смањена потрошња и пореска основица за прикупљање пореза од потрошње.
Такође, Драгутиновић је указала на то да расходи нису могли бити смањени, због чега се држава одлучила на повећање дефицита, али у складу са оквирима који су постигнути у договору са Међународним монетарним фондом (ММФ).
Драгутиновић је оценила да ће у оваквим условима дефицит у 2009. години бити мањи него у већини земаља ЕУ, и истакла да други овогодишњи ребаланс буџета на најбољи начин показује колико су услови у којима је Влада Србија радила били непредвидљиви, а фискална политика била добар одговор на економске изазове.
Представљајући Предлог закона о потврђивању Споразума између Републике Србије и Републике Словеније о социјалном осигурању, она је навела да се на такав споразум чека 18 година и да је његово непостојање онемогућило великом броју људи да остваре своја права.
Према њеним речима, поменутим споразумом се регулишу права из области пензијског и инвалидског осигурања, здравствене заштите, као и права за случај незапослености и одсуствовања са посла због породиљског боловања.
Она је, образлажући Предлог закона о изменама и допунама Закона о Агенцији за привредне регистре, објаснила да се уводи новина да се од 1. јануара 2010. године извештаји привредних субјеката достављају само овој агенцији.
Драгутиновић је најавила да ће у тој агенцији бити формиран регистар финансијских извештаја, и додала да значајну новину представља и обавеза те агенције да на својим интернет страницама објављује податке о финансијским извештајима обвезника ревизије.