Обезбеђена средства за финансирање буџетског дефицита у 2010. години
Београд, 17. децембар 2009. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић изјавио је да у 2010. години неће бити проблема са финансирањем буџетског дефицита јер су средства за то већ обезбеђена.
Цветковић је у интервјуу за 500. број магазина "Економист", који излази сутра, рекао да су завршени преговори са Русијом о кредиту у износу од 200 милиона долара за финансирање буџетског дефицита Србије.
Он је објаснио да је каматна стопа приближно 3,6 одсто, односно доларски либор плус 2,95 процентних поена, и додао да је то најповољнији кредит ако се изузму кредити међународних финансијских институција.
Председник Владе је указао на то да пре повлачења тих средстава споразум о зајму морају да ратификују парламенти Србије и Руске Федерације.
Он је навео да је Србија од Европске уније за финансирање мањка у државној каси добила донацију у износу од 100 милиона евра, од чега би, како је рекао, половина требало да буде повучена до краја ове календарске године.
Од ЕУ ћемо добити још 200 милиона евра макрофинансијске помоћи и када се том износу додају класични кредити које ћемо добити од Светске банке, нећемо имати проблема са затварањем дефицита, објаснио је премијер.
Цветковић је поновио да је приоритет у наредној години повећање привредне активности, чиме би били створени услови за то да наредних година дефицит буде све нижи, и додао да смисао свих реформи јесте да се у једном тренутку дође до балансираног буџета.
Он је рекао да неће бити класичне приватизације Јавног предузећа Електропривреде Србије (ЕПС), и додао да ће то предузеће бити приватизовано у неколико фаза како би се избегле неке грешке које су поједине земље направиле.
Председник Владе је навео да ЕПС сада има монополски положај, али да ће ускоро на тржиште Србије ући неке велике компаније, које ће се појавити као конкуренти ЕПС-у у производњи електричне енергије.
Он је подсетио на то да су у току тендери за термоелектране "Колубара Б" и "Никола Тесла" (ТЕНТ), а вредност инвестиција процењује се на приближно две милијарде евра.
Према његовим речима, већински власници ова два капацитета биће страни стратешки партнери, чији ће удео у производњи бити приближно 20 одсто.
Тиме ћемо извршити прву фазу приватизације ЕПС-а и створити конкурентно тржиште, рекао је Цветковић и истакао да Влада није променила стратешко опредељење да се уђе у приватизацију компаније "Телеком Србија", која доста добро послује.
Цветковић је рекао да је фармацеутска компанија "Галеника" једино предузеће од чије се продаје у 2010. години може очекивати значајнији приход.
Он је указао на то да се мања средства очекују и од приватизације предузећа која су продата на више годишњих рата, као и од приватизација преосталог дела банкарског сектора.
Председник Владе је нагласио да је Србија ове године постигла озбиљне резултате у очувању привреде и успостављању политичке и економске сарадње са водећим силама у свету, а направљени су и крупни кораци ка ЕУ.
Око такве политике Владе Србије окупљене су респектабилне снаге у Скупштини Србије, рекао је Цветковић и оценио да нема разлога за расписивање превремених парламентарних избора.
Он је истакао да ће одлука о подношењу кандидатуре Србије за чланство у ЕУ бити донета у најповољнијем тренутку за нашу земљу и у консултацији са европским партнерима, при чему ће се то питање разматрати и Савет за европске интеграције.
Цветковић је изразио очекивање да ће се питање европских интеграција и статуса Косова задржати на два одвојена колосека, што је сада и званичан став ЕУ.