Београд, 1. децембар 2009. године – Потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић изјавио је данас да циљ Владе Србије мора бити смањење трошкова на свим нивоима, укључујући и оптимизацију трошкова изградње путева.
 |
Фото: www.infobiro.rs |
Динкић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом уручења уговора о додели средстава за подстицај директних улагања за 18 домаћих и страних компанија, истакао да то није био случај у прошлости јер су средства расипана, али и оценио да је та пракса сада промењена.
Према његовим речима, модел изградње 20 километара аутопута Хоргош–Нови Сад мора да буде и модел завршетка целог Коридора 10 и изградње аутопута од Београда ка Љигу.
Потпредседник Владе је указао на то да су у том моделу први пут уведени међународни FIDIC стандарди приликом уговарања, први пут није било ниједног анекса уговора, читав посао је завршен на време, није било кашњења у исплати извођачима, а добијен је квалитетан аутопут.
Динкић је рекао да је релативно задовољан буџетом за наредну годину јер су њиме предвиђена значајна подстицајна средства за развој привреде и изградњу инфраструктуре.
Он је навео да је изражена развојна компонента буџета, и додао да ће се штедети на администрацији и јавним набавкама везаним за државу, тако да је буџет добро конципиран.
Потпредседник Владе је објаснио да је буџет усклађен са договором који је Влада Србије постигла с ММФ-ом, а буџетски дефицит је предвиђен на нивоу од приближно 107 милијарди динара, што је нешто изнад три одсто бруто домаћег производа, док је консолидовани дефицит четири одсто БДП-а.
Према његовим речима, с обзиром на то да је услов ММФ-а био да буџет буде усвојен у Влади Србије две недеље пре одржавања седнице борда те институције 21. децембра, са тог аспекта буџет је усвојен на време.
Динкић је истакао да ће реализација данас уручених уговора о додели бесповратних средстава за подстицај инвестиција на основу Уредбе о условима и начину привлачења директних инвестиција омогућити инвестиције у укупној висини од 46.083.878 евра у 13 општина Србије, као и отварање 2.252 нова радна места.
Он је подсетио на то да је реч о деветом циклусу програма подстицаја инвеститорима, који спроводи Агенција за страна улагања и промоцију извоза Србије (СИЕПА), и прецизирао да је за те намене из буџета издвојено 6,2 милиона евра.
Потпредседник Владе је након потписивања уговора у Министарству економије и регионалног развоја истакао да ће највећи део производње компанија које су добиле подстицајна средства ићи у извоз, што значајније повећава приходе читаве државе.
Динкић је најавио да ће, као и до сада, држава чинити све да привредницима олакша пословање тако да ни у наредним годинама неће повећавати порезе, а наредне недеље Влада ће усвојити сет препорука за укидање сувишних прописа.
Без инвестиција и нових радних места нема већих плата ни стандарда грађана, оценио је министар и истакао да је значајно то што се и у години кризе јављају компаније са новим пројектима.
Када је реч о структури пројеката за које су додељена подстицајна средства, он је навео да су по четири из области индустрије хране и пића и текстилне индустрије, три из индустрије информационих технологија, по два из ауто-индустрије, индустрије обуће и грађевинске индустрије, док је један из индустрије намештаја и прераде дрвета.
Према његовим речима, инвестиције ће бити реализоване у Врању, Ивањици, Власотинцу, Београду, Апатину, Новом Саду, Баточини, Руми, Вршцу, Малом Иђошу, Бачком Петровцу, Кладову и Шапцу.