Инђија, 25. новембар 2009. године – Потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић присуствовао је данас у Инђији свечаном потписивању споразума са 18 локалних самоуправа које улазе у програм сертификације општина са повољним пословним окружењем.
 |
Фото: infobiro.tv |
Програм сертификације јесте процес који промовише стандарде и омогућава оцену квалитета услуга и информација које локалне самоуправе пружају привредницима.
Поред стварања привлачне пословне климе, инвеститори узимају у обзир и квалитет комуникације коју остварују са локалним властима, професионализам, прецизност, као и утисак и очекивања о могућем партнерском односу у будућности.
Динкић је оценио да је изузетно важно да и републичка управа, као и локалне, што брже и у што већој мери уведу електронску управу у свим сегментима.
Ми смо себи дали циљ да у свим битним сегментима уведемо електронску управу на републичком нивоу до краја 2011. године, подсетио је потпредседник Владе и указао на то да су неке локалне самоуправе на том плану учиниле много, док неке неразвијене нису ни почеле да уводе електронску управу.
Према његовим речима, увођењем електронске управе олакшава се комуникација са привредом и са грађанима, при чему ће се на републичком нивоу учинити пуно како би се локалној самоуправи дала већа одговорност.
Децентрализација значи пренос права на локалну самоуправу, али то значи и далеко већу одговорност локалне самоуправе, истакао је Динкић и додао да је последња ствар која треба да буде урађена у циљу успешне децентрализације враћање имовине локалним самоуправама.
Потпредседник Владе истакао је да је пословна клима кључна за привлачење инвестиција у некој општини, и нагласио да се без добре пословне климе не могу очекивати инвеститори, ни домаћи, а камоли страни, због чега је јако важно успоставити конкуренцију у трци за стандардима побољшања пословне климе који ће омогућити више инвестиција.
Прошли смо једну тешку годину кризе са нешто мање губитака него друге земље у окружењу, али следећа година ће бити година сељења индустрије из ЕУ ка Србији и тај процес је већ почео од септембра, рекао је министар.
Он је додао да многи инвеститори који су одложили своје инвестиције у овој години сада поново куцају на врата Србије и желе да лоцирају део својих капацитета у нашој земљи, која је конкурентнија у односну на друге зато што није повећавала порезе током ове кризе, и оценио да је то шанса за нашу земљу.
Значајан фактор за одлучивање о томе да ли ће нека инвестиција доћи у Србију и у коју општину у Србији јесте пословна клима, или однос локалне самоуправе према привреди, који подразумева добру комуникацију, квалитетније информације и брзину, закључио је Динкић.