Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Од наредне године склапање кинеских камиона у фабрици "ФАП" у Прибоју

Од наредне године склапање кинеских камиона у фабрици "ФАП" у Прибоју

Београд, 23. новембар 2009. године – Потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић присуствовао је данас потписивању Меморандума о разумевању и сарадњи између Фабрике аутомобила Прибој (ФАП) и највећег произвођача камиона у Кини Dongfeng Commercial Vehicle.

Фото: Фонет

Динкић је објаснио да прва фаза пословно-техничке сарадње са кинеским партнером предвиђа да се у Прибоју склапају четири модела камиона и пласирају на тржиште, и додао да је предуслов за то модернизација опреме у фабрици, за шта ће Влада Србије издвојити до милион евра.

Потпредседник Владе је навео да је у другој фази предвиђено заједничко улагање како би 51 одсто уграђених делова у камионе било произведено у Србији и та теретна возила могла да се пласирају на тржиште земаља са којима Србија има потписане уговоре о слободној трговини.

Динкић је указао на то да се монтажа првих камиона очекује већ наредне године, и упутио позив осталим представницима кинеске аутоиндустрије да инвестирају у Србију.

Меморандум о разумевању потписали су директор ФАП Прибој Мирко Стојовић и заменик генералног менаџера Dongfeng Commercial Vehicle Џоу Ћијанг, у оквиру Бизнис форума на осмом заседању Мешовите међувладине комисије за трговину и економску сарадњу између Републике Србије и Народне Републике Кине.

Стојовић је истакао да је Dongfeng Commercial Vehicle један од највећих светских произвођача камиона који годишње произведе 1,2 милиона возила, и додао да је за нашу привреду значајна широка кооперација.

Ћијанг је навео да је планирано да се у ФАП, преко бренда Dongfeng Commercial Vehicle, постепено уведе и кинеска технологија, и најавио подршку и у области организовања продаје и истраживања тржишта.

Према његовим речима, возила ће задовољавати европске стандарде заштите животне средине "еуро 4", а технолошка знања биће бесплатно уступљена ФАП-у у првих пет година.

Такође, Динкић је истакао да би изградња моста преко Дунава, који се ради у сарадњи са партнерима из Кине, могла да почне средином 2010. године, и изразио очекивање да ће у наредна два месеца бити закључени уговори и о кредитирању са кинеском Ексим банком и о изградњи са фирмом "Чајна роуд".

Он је подсетио на то да је потписан предуговор у вредности од 170 милиона евра којим је предвиђено да 45 одсто радова на изградњи моста изводе српске компаније и произвођачи материјала.

Према његовим речима, из кредита кинеске Ексим банке биће обезбеђено 85 одсто средстава, односно приближно 145 милиона евра, при чему је рок отплате 15 година, са почеком од три године и фиксном каматном стопом од три одсто годишње.

Потпредседник Владе најавио је данас да ће изградња аутопута Београд–јужни Јадран почети на пролеће, и упутио позив кинеским компанијама да учествују и у том пројекту.

Динкић је навео да ће у првој фази бити грађена деоница од Београда до Љига, чија је вредност процењена на 300 милиона евра, при чему ће 30 одсто тог пројекта финансирати Влада Србије из буџета.

Према његовим речима, интерес Србије је да се кинеска Ексим банка и кинеска предузећа укључе у изградњу те деонице.

Он је указао на то да је Србија, уколико Ексим банка понуди услове за кредитирање као за мост Земун–Борча, расположена за то да укључи кинеске компаније у тај пројекат.

Динкић је навео да постоје могућности сарадње Србије и Кине и у области енергетике, и додао да се са кинеским компанијама већ преговара о модернизацији Термоелектране "Костолац" и изградњи новог блока.

Шеф делегације Народне Републике Кине Ћу Хунг изјавила је да је потребно јачање сарадње влада Србије и Кине, као и стварање повољнијег амбијента за билатералну трговину и инвестиције.

Према њеним речима, потребан је и рад на успостављању равнотеже у трговинској размени Србије и Кине, чија је вредност мала.

Ћу Хунг је навела да су српска предузећа добродошла на кинеско тржиште и да могу да повећавају извоз сировина, хемијских производа и машина, као и да учествују на сајмовима и изложбама који се организују у тој земљи.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs