Београд, 3. новембар 2009. године – Министар за Национални инвестициони план (НИП) у Влади Републике Србије Верица Калановић изјавила је данас да је од 2006. године до сада преко НИП-а уложено 2,13 милијарди евра у приближно 2.500 пројеката.
Калановић је другог дана Деветог економског самита Србије навела да је у прве две године уложено 1,5 милијарди евра, у 2008. години инвестирано је 500 милиона евра, док је у овој години због кризе уложено приближно 130 милиона евра у 325 пројеката.
Она је најавила да ће приоритети у наредној години бити да се пређе на програмско финансирање пројеката, пошто је због досадашњег везивања за буџетску годину део расположивог новца остајао неискоришћен, и додала да ће циљеви НИП-а бити и већа усмереност на равномерни регионални развој.
Такође, Калановић је нагласила да ће се повећати улагања у инфраструктурне пројекте, при чему ће бити финансиран мањи број великих пројеката, али са јасно дефинисаним циљевима.
Државни секретар Министарства економије и регионалног развоја Весна Арсић истакла је на овом скупу да Србија планира да се у 2010. години прикључи Светској трговинској организацији (СТО).
Арсић је указала на то да су у току разговори са СТО, као и испуњавање услова неопходних да би се Србија прикључила тој организацији, и додала да ће почетком 2010. године Србија почети да примењује споразуме о слободној трговини с Турском, Швајцарском, Норвешком, Исландом и Лихтенштајном и чланицама Европског удружења слободне трговине (ЕФТА).
Према њеним речима, ови споразуми ће омогућити Србији да одмах, без ограничења, извози на поменута тржишта, али ће либерализација увоза бити постепена.
Она је рекла да ће Србија у 2010. години преузети једногодишње председавање организацији ЦЕФТА, а циљ ће бити да се либерализује и тржиште услуга у региону.
Арсић је подсетила на то да Србија има потписане споразуме о слободној трговини и са Русијом и Белорусијом, што омогућава слободан приступ тржишту од приближно 160 милиона људи.
Државни секретар Министарства економије и регионалног развоја Небојша Ћирић најавио је да ће држава и у 2010. години наставити са реализацијом програма подршке привреди јер се очекује да ће и та година бити тешка.
Ћирић је изразио очекивање да ће у овој години у економију бити убризгано 1,2 милијарде евра за побољшање ликвидности, обезбеђење радних места, стимулацију произвођача и добављача и подстицање извоза.
Он је навео да је до сада у реални сектор уложено приближно 815 милиона евра субвенционисаних кредита и истакао да би ову годину Србија требало да заврши са истим нивоом страних директних инвестиција као и 2008. године, која је била веома успешна.
Према његовим речима, друга половина 2009. показује да, уз добру инфраструктуру и подстицајне програме, држава може привући стране директне инвестиције без обзира на кризу.
Министар животне средине и просторног планирања Оливер Дулић изјавио је да ће од средстава у државном буџету за 2010. годину зависити колико ће бити изграђено јефтиних станова.
Дулић је истакао да је ресорно министарство спремило концепт субвенционисања пројектног финансирања грађевинских фирми које би градиле такве станове.
Он је указао на то да су дефинисане минималне и максималне цене квадратног метра у градовима где постоји интересовање за јефтине станове, и додао да ће пројекат изградње јефтиних станова бити објављен након усвајања буџета за 2010. годину.
Министар је најавио да би до 15. новембра требало да буде усвојена и уредба која ће омогућити коришћење грађевинског земљишта и право својине, уз плаћање накнаде.
Дулић је навео да ће том уредбом инвеститорима који су до грађевинског земљишта дошли кроз приватизацију или стечај бити омогућено да га купе од државе, и навео да ће бити донета уредба која ће омогућити локалним самоуправама да дају олакшице и спусте цене земљишта за стратешке инвеститоре.
Према његовим речима, биће усвојена и уредба о енергетској ефикасности којом ће бити одређен квалитет изградње објеката да би се смањила потрошња енергије.
Министар је најавио да ће до краја године бити донете и уредбе којима ће бити регулисано управљање посебним токовима отпада.
Он је указао на то да се припремају уредбе за управљање електронским и електричним отпадом, отпадним уљем, акумулаторима и батеријама.
Те уредбе подразумеваће наплату таксе за пуштање у продају или производњу тих врста отпада, што ће омогућити и да се финансира подизање система прикупљања отпада и рециклаже индустрије у Србији.
Министар за телекомуникације и информационо друштво Јасна Матић најавила је да ће јавни позив за другог оператера фиксне телефоније у Србији бити објављен 20. новембра.
Матић је изразила очекивање да ће тендер бити завршен 12. јануара 2010. године, и додала да ће бити изабране две најбоље понуде, а потом ће бити одржана аукција.
Према њеним речима, то значи да ће грађани моћи да бирају између различитих пакета телекомуникационих услуга, који ће највероватије обухватати мобилну и фиксну телефонију, приступ интернету, а вероватно и телевизију преко интернет-протокола.
Матић је најавила да ће наредне недеље бити потписан први уговор који ће омогућити почетак пројекта "електронска влада", и додала да ће тај пројекат омогућити дистрибуцију докумената и података не само грађанима већ и фирмама, као и између државних институција међусобно.
Она је истакла да су услови за увођење тог пројекта усвајање закона о електронским комуникацијама који би требало да буде донет за месец дана, као и електронски потпис за који су донети неопходни прописи, а "Пошта Србије" и Привредна комора Србије су већ овлашћени за издавање.
Такође, Матић је навела да ће у наредној години један од главних задатака ресорног министарства бити да развије електронско пословање за фирме и грађане, и додала је у току имплементација електронског потписа у нове личне карте, што ће бити неопходно за тај поступак.
Она је најавила да ће један од важних послова бити повезивање свих образовних установа мрежом оптичких каблова велике брзине, који ће омогућити приступ базама података како у свету, тако и у земљи.