Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Покренута производња у Метанолско-сирћетном комбинату у Кикинди

Покренута производња у Метанолско-сирћетном комбинату у Кикинди

Београд, 28. октобар 2009. године – Потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић пустио је данас у рад котловско постројење у Метанолско-сирћетном комбинату (МСК) у Кикинди, у коме је након годину дана паузе поново покренута производња.

Фото: infobiro.tv
Динкић је нагласио да је након Азотаре Панчево, Петрохемије, Српске фабрике стакла у Параћину, данас покренута још једна фабрика у Србији, и додао да се тиме чувају постојећа радна места.

Према његовим речима, од сутра ће у Метанолско-сирћетном комбинату 520 радника моћи нормално да ради и да прима плату за свој рад.

Потпредседник Владе је истакао да је, према подацима Народне банке Србије, друштвени бруто производ први пут у трећем кварталу ове године био већи него у другом кварталу за 2,7 одсто, што је резултат покретања једне по једне фабрике у Србији.

У Метанолско-сирћетном комбинату, који је Влада Србије прогласила за стратешког произвођача у Србији, обављен је неопходан ремонт, тако да ће фабрика моћи непрекидно да ради у наредне две године, навео је Динкић.

Он је истакао да Србија може очекивати прилив од приближно 100 милиона евра од извоза из ове фабрике, с обзиром на то да постоји тражња за тим производима на тржишту.

Динкић је прецизирао да је Метанолско-сирћетни комбинат у 2008. години извезао производе у вредности 86,4 милиона евра, док је у 2007. години та цифра износила 76,5 милина евра.

Потпредседник је изразио захвалност менаџменту "Србијагаса" који је дао подршку МСК тако што је обезбедио дугорочно снабдевање гасом по повољним ценама, што је основна сировина за ову фабрику.

Влада Србије је извршила конверзију дугова у капитал фабрике, тако да су сада највећи акционари Србијагас са 51 одсто и Република Србија са приближно 37 одсто, прецизирао је Динкић и најавио да се у наредном периоду планирају инвестиције на електромрежи, што ће значајно снизити улазне трошкове производње.

Он је навео да предстоје разговори са стратешким партнерима, и додао да је "Месер" заинтересован за то да уђе у неку врсту партнерства за производњу кисеоника градњом погона који би остао у власништву МСК, а компаније би заједнички делиле добит од производње.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs