Београд, 26. октобар 2009. године – Министарство културе Владе Републике Србије саопштило је да ће и ове године посетиоцима предстојећег Београдског сајма књига представити издања која својим квалитетом доприносе развоју и презентацији уметности и културе, као и јачању квалитетних међународних веза.
У саопштењу се наводи да ће се на штанду Министарства културе наћи издања која су до сада објављена по Конкурсу за пројекат превођења репрезентативних дела српске књижевности у иностранству.
Међу издањима која су се недавно појавила су бугарски преводи романа “Кад су цветале тикве”, “Петријин венац” и “Треће пролеће” Драгослава Михаиловића, као и грчки превод “Друида из Сингидунума” Владислава Бајаца и “Прељубника” Виде Огњеновић.
Посетиоци Сајма књига наћи ће на штанду Министарства културе и јапански превод новеле Милорада Павића “Последња љубав у Цариграду”, али и немачки, италијански и француски превод “Часова радости” Владана Матијевића.
Међу делима српске књижевности која су до сада преведена на украјински биће представљен роман “Четири зида и град” Звонка Карановића и “Антологија савремене српске приповетке”.
Посетиоци Сајма ће видети и немачки превод “Лудвига” Давида Албахарија, превод романа “Берлинско окно” Саше Илића на француски језик у издању чувене издавачке куће Гаја, као и италијанске преводе романа “Виа Пула” Драгана Великића, “Принца ватре” Филипа Давида и “Мамца” Давида Албахарија.
На Сајму ће се појавити и пољски превод “Сеоба” Милоша Црњанског, као и четворојезични каталог савремених српских писаца на немачком, енглеском, француском и руском.
Министарство културе континуирано брине о објављивању првих издања капиталних дела на српском језику, од којих ће се на сајму наћи издања едиције 100 словенских романа у издању Српског ПЕН центра, Некрополе из доба антике и раног средњег века у издању Градског музеја из Бечеја и Историја српске књижевне критике (ИЦ Матице српске).
Министарство културе ће на сајму књига представити и промотивни материјал штампан поводом активности које обухватају актуелни јубилеји: 150 година од рођења сликара Павла Паје Јовановића, 100 година од рођења Милене Павловић Барили и 100 година од рођења Љубице Марић.
Националне установе културе представиће најновија издања која су у току претходне године публиковале, а на штанду ће се наћи и издања књижевне и уметничке периодике, додаје се у саопштењу.