Београд, 22. октобар 2009. године – Министар за државну управу и локалну самоуправу у Влади Републике Србије Милан Марковић саопштио је да је у Агенцији за привредне регистре (АПР) данас почела пререгистрација и упис домаћих и страних удружења у регистре који ће од сада бити обједињени и вођени само на једном месту.
 |
Фото: Танјуг |
Марковић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом почетка рада Регистра удружења и Регистра страних удружења, истакао да је циљ Закона о удружењима да грађани своје право на удруживање схвате озбиљно и да се удружују како би остварили своје циљеве.
Министар је указао на то да ће тај закон помоћи да се уклоне предрасуде које постоје о удружењима грађана, и додао да постоји велики број удружења која се баве изузетно битним стварима, као што су заштита права инвалида, деце, животне средине и друго.
Он је навео да је АПР изабран за посао вођења регистара јер већ има потребна технолошко-информатичка знања и могућности, као и оспособљен кадар, па је такво решење уједно и најјефтиније, а јавност података омогућиће и ефикасну контролу удружења.
Министар је истакао да АПР за посао вођења регистара неће запошљавати нове људе, и упутио апел свим институцијама које могу да своје регистре пренесу АПР-у како би он био централна установа која ће водити све регистре, а уједно ће и грађани имати непосредан приступ информацијама.
Директор Агенције за привредне регистре Звонко Обрадовић објаснио је да ће та институција објединити све податаке о удружењима која су се до сада регистровала на три места: у Министарству унутрашњих послова, Министарству за државну управу и локалну самоуправу, као и у Министарству спољних послова.
Према његовим речима, сви подаци биће обједињени у јединственој електронској бази која за сада располаже подацима о приближно 47.000 домаћих и страних удружења, али ће коначан број бити познат тек за годину и по дана.
Пререгистрација удружења је бесплатна, нагласио је Обрадовић и додао да је рок за упис, односно усклађивање података за страна удружења три месеца, док ће упис домаћих удружења трајати 18 месеци, након чега ће подаци бити свакодневно ажурирани и доступни на
интернет страни АПР.