Београд, 14. октобар 2009. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Диана Драгутиновић изјавила је данас да је у току завршна фаза израде буџета за 2010. годину и да је Србији потребан буџет који ће подржати привреду у рецесији и бити одржив на средњи рок.
 |
Фото: Фонет |
Драгутиновић је на скупу одржаном поводом презентације Стратегије развоја интерне финансијске контроле у јавном сектору у Републици Србији (ИФКЈ) истакла да ће од тога какав је буџет зависити програм Србије са ММФ-ом, финансијска помоћ међународних финансијских институција, ЕУ, поверење тржишта, динамика опоравка и економска перспектива наше земље.
Она је упозорила на то да Србија не сме да упадне у замку задуживања, и оценила да је најбоље могуће решење смањење трошкова, узимајући у обзир и значај успостављања система интерне финансијске контроле и екстерне ревизије.
Такође, Драгутиновић је истакла да је развој овог система обавеза која проистиче из европске перспективе Србије, али и да те принципе намећу Светска банка и ММФ пре него што дају подршку неком пројекту.
Драгутиновић је рекла да су чиниоци система интерне финансијске контроле у јавном сектору финансијско управљање и контрола, интерна ревизија и централна јединица за хармонизацију.
Она је навела да је циљ да се изгради систем који ће обезбедити већу ефикасност, транспарентност и сигурност, и нагласила да то не може бити учињено преко ноћи.
Према њеним речима, тај систем треба схватити као основу, а не као калуп, при чему су од великог значаја његови циљеви и резултати.
Потпредседник Владе за европске интеграције и министар за науку и технолошки развој Божидар Ђелић нагласио је да буџет мора бити светиња и да је зато потребно обезбедити систем који ће грађане и иностране партнере, пре свега ЕУ, уверити у то да се новац користи на законит начин.
Ђелић је указао на то да се у извештају Европске комисије (ЕК) о напретку Србије препознаје напредак, али да се, међутим, и у овом извештају примећује да административни капацитети у Министарству финансија и у другим министарствима још нису на адекватном нивоу, при чему се очекује да интерна и екстерна контрола буду приоритети Србије у наредним годинама.
Он је истакао да је Србија на раном степену развоја увођења система интерне и екстерне финасијске контроле и да је то коректна оцена, и указао на то да је потребан даљи развој Државне ревизорске комисије и да ће систем контроле ојачати поверење у демократију, као и поверење пореских обвезника у то да се њихов новац троши на прави начин.
Циљ Стратегије развоја интерне финансијске контроле у јавном сектору у Републици Србији (ИФКЈ) јесте да изнесе кључне елементе о садашњем стању, и она уједно представља дугорочни план за успостављање и развој свеобухватног, ефикасног и децентрализованог система интерне финансијске контроле у јавном сектору Србије у циљу доброг управљања јавним средставима, без обзира на њихов извор.