Београд/Истанбул, 7. октобар 2009. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Диана Драгутиновић састала се данас у Истанбулу са директором европског одељења Међународног монетарног фонда Мареком Белком и замеником директора ММФ-а за Европу Полом Томсеном.
 |
 |
 |
Диана Драгутиновић |
 |
Фото: Танјугархивски снимак |
У саопштењу Министарства финансија наводи се да је Драгутиновић, представљајући економску слику Србије, потврдила да ће договорени дефицит од 4,5 одсто БДП-а у 2009. години бити остварен.
Она је оценила да то неће бити лак посао, али је нагласила да је изводљиво, и изразила захвалност саговорницима на флексибилности коју је ММФ испољио у овим кризним временима, као и наду да постоји простор за стратешки договор и током њихове предстојеће посете.
Према њеним речима, у условима текућих економских кретања и значајно нижег нивоа спољнотрговинске размене постићи фискални дефицит и од 4 одсто БДП-а у 2010. години такође је тежак задатак, који омогућава да држава настави са пружањем подршке привреди, а да истовремено обезбеди стабилност.
Чак и да нема програма са ММФ-ом, фискално прилагођавање је у нашем националном интересу. Ипак, дилеме остају: колико треба да се прилагодимо, кад почети, и у ком временском периоду, истакла је Драгутиновић.
Директор ММФ-а за Европу Марек Белка поручио је да је пред Србијом велики изазов за темељно преиспитивање јавних финансија, пореске основе и законима утврђених права.
Он је препоручио да треба почети са преиспитивањем законима утврђених права и прихватио је став министра финансија у Влади Србије да и на страни дискреционих расхода има значајних резерви.
Србија може да изнесе реформе јер има јаких потенцијала, рекао је Белка и подсетио на то да се реформе не могу урадити преко ноћи или у периоду од неколико месеци, већ су за то потребне године.
Заменик директора ММФ-а за Европу Пол Томсен истакао је да је мисија ММФ-а отворена за разговоре и аргументе.
Према његовим речима, од величине дефицита важнији је квалитет мера и могућност финансирања дефицита. ММФ не сматра кредибилним мере штедње типа од свега по мало или исти проценат умањења свима, а оно што јесте кредибилно су системске промене које обезбеђују одрживост јавних финансија.
Драгутиновић је указала на то да је аранжман Србије са ММФ-ом од изузетне важности и да посебно охрабрује оцена представника ММФ-а да ЕУ види Србију као следећи велики изазов у процесу припреме за чланство у Унији, додаје се у саопштењу.