Драгутиновић разговарала са представницима ММФ-а и Светске банке
Београд/Истанбул, 5. октобар 2009. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Диана Драгутиновић, која учествује на годишњем заседању Светске банке и Међународног монетарног фонда у Истанбулу, састала се данас са потпредседником Светске банке за Европу и централну Азију Филипом ле Оеруом.
У саопштењу Министарства финансија наводи се да су Драгутиновић и Оеру током разговора изразили задовољство обимом сарадње, при чему су размотрени и модели будуће сарадње, као и улога Светске банке у периоду након кризе.
Оеру је поздравио снажно опредељење Владе Србије у процесу реформи и изразио спремност Светске банке да настави са пружањем подршке буџету Србије, инфраструктурним пројектима, као и техничкој помоћи.
Он је такође најавио заседање Борда Светске банке на коме ће бити одобрено 200 милиона долара подршке буџету Републике Србије, који ће моћи да се оствари само под условом да Србија има програм са Међународним монетарним фондом.
Драгутиновић је представила план наставка преговора са ММФ-ом, а обострано је постигнута сагласност о томе да је рецесија је готова, али да ће период опоравка бити спор и тежак, при чему реформе морају дати видљиве резултате у 2010. години, а нарочито у периоду након тога.
Став Светске банке је да су изгледи за наставак преговора са ММФ-ом добри, а ММФ ће можда бити флексибилан кад је у питању висина дефицита, али не и када је у питању кредибилност реформи.
Драгутиновић се данас у Истанбулу састала и са директором Одељења за фискална питања Међународног монетарног фонда Карлом Котарелијем са којим је разговарала о техничкој помоћи коју ММФ пружа Републици Србији, као и о могућностима наставка сарадње у будућности, и на дужи рок.
Она је истакла да би помоћ била драгоцена у областима као што су побољшање наплате пореза, посебно кад је у питању утаја и избегавање пореза, оцене постојеће пореске политике са аспекта правичности и ефикасности пореског система, као и за препоруке за свођење јавног сектора, а посебно јавне потрошње на ниво који ће бити на линији најбоље светске праксе.
Котарели је изразио спремност Међународног монетарног фонда да дâ позитиван одговор на захтев Министарства финансија и навео да се прве вести могу очекивати у року од две до три недеље, додаје се у саопштењу.