У Београду одржан састанак земаља чланица Конституенце Швајцарске
Београд, 2. октобар 2009. године – У Београду је данас одржан састанак земаља чланица Конституенце Швајцарске коју чине Азербејџан, Киргизија, Пољска, Србија, Швајцарска, Таџикистан, Туркменистан и Узбекистан, која представља изборну групацију у оквиру Међународног монетарног фонда и Светске банке преко које чланице остварују своја права и интересе у раду ових институција.
У саопштењу Народне банке Србије наводи се да су домаћини овогодишњег скупа, који се први пут организује у Републици Србији, били потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић, који представља нашу земљу у Светској банци, и гувернер Народне банке Србије Радован Јелашић, као представник наше земље у ММФ-у.
Састанку Конституенце, коме је председавао председник Швајцарске Конфедерације и министар финансија Ханс-Рудолф Мерц, присуствовали су гувернери централних банака и министри финансија који обављају функције гувернера и заменика гувернера земаља чланица Конституенце у ММФ-у и Светској банци, извршни директори Швајцарске у ММФ-у и Светској банци, као и њихови заменици и сарадници.
На састанку је постигнут договор о заједничком наступу по питањима везаним за светска економска кретања, реформу и стратегију ММФ-а и Светске банке, која ће бити разматрана на предстојећој Годишњој скупштини Одбора гувернера ових институција, која ће бити одржана у Истанбулу, од 4. до 7. октобра ове. године. Такође, дискутовано је и о актуелним питањима од интереса за све чланице Конституенце.
Одржан је и семинар на тему ефеката глобалне финансијске кризе под називом „Sudden Stop - First Lessons”, у оквиру којег је уводно излагање имао главни економиста и специјални саветник председника Европске банке за обнову и развој Ерик Берглоф.
Посебне презентације одржали су гувернер Народне банке Пољске Славомир Скрзипек, гувернер Народне банке Киргизије Марат Алапајев и гувернер Народне банке Србије Радован Јелашић, након чега су размењена искуства чланица Конституенце у погледу последица светске економске кризе на економије тих земаља.