Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Почео са радом систем за аутоматизовано вођење стечајног поступка

Почео са радом систем за аутоматизовано вођење стечајног поступка

Београд, 21. септембар 2009. године – Потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић и директор мисије Америчке агенције за међународни развој (УСАИД) Мајкл Харви објавили су данас почетак рада система за аутоматизовано вођење стечајева и електронско извештавање.

Динкић је на конференцији за новинаре, одржаној у Палати Владе Србије, рекао да је тај први и јединствени информациони систем у овом делу Европе намењен стечајним управницима вредан 420.000 долара.

Према његовим речима, овај систем је резултат заједничког рада Агенције за лиценцирање стечајних управника, УСАИД-овог програма за реформу стечајног и извршног поступка (БЕС) и Центра за спровођење стечајних поступака Агенције за приватизацију, а створен је у циљу унапређења квалитета рада стечајних управника, али и укупног стечајног система у Србији.

Министар је истакао да ће увођење тог система допринети модернизацији стечајног поступка у Србији, као и да ће бити скраћене и бирократске процедуре у вођењу тог система, што ће га учинити бржим и ефикаснијим.

Динкић је истакао да је одлазак неуспешних фирми под стечај начин да се оне ослободе претходних дугова и да започну потпуно нови живот, са новим власником.

Он је подсетио на то да је Закон о стечајном поступку, који је усвојен пре неколико година, довео до скраћења стечајног поступка са седам на три године, и додао да Министарство економије и регионалног развоја планира да тај поступак још више модернизује доношењем измена Закона о стечајном поступку, које би до краја године требало да буду усвојене у Скупштини Србије.

Он је рекао да ће се на тај начин стечајни управник који ће водити стечајни поступак неке фирме бирати случајном методом, компјутерски, и додао да ће бити уведено и правило аутоматског одласка под стечај компанија које су у блокади три године, а од почетка 2012. године и оних фирми које су у блокади годину дана.

Министар економије и регионалног развоја најавио је и доношење новог закона о одговорности директора и власника привредних друштава, који ће, уколико се докаже да су они намерно “одвели” фирму у стечај, добити забрану обављања тог посла у периоду од две до 12 година.

Харви је оценио да је у Србији учињен велики напредак по питању модернизације стечајног поступка, али и указао на то да је остало да се уради још доста посла како би тај поступак постао ефикаснији.

Према његовим речима, ако тај посао буде добро урађен, Србија ће бити привлачно место за инвеститоре, а српска економија ће моћи да уђе у Европу као равноправан и успешан партнер.

Систем за аутоматизовано вођење стечајева и електронско извештавање је од марта ове године у фази интензивног тестирања, а обуку за његово коришћење, која је трајала од маја до јула, успешно је завршило приближно 400 лиценцираних стечајних управника и њихових асистената, којима су данас уручени сертификати.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs