Одобрена средства за 125 пројеката у области јавног информисања
Београд, 21. септембар 2009. године – Министар културе у Влади Републике Србије Небојша Брадић изјавио је данас да ће од 355 пројеката поднетих на конкурс овог министарства за суфинансирање пројеката у области јавног информисања средства добити 125 пројеката.
Брадић је на конференцији за новинаре подсетио на то да је конкурс расписан 30. јула, на основу закључка Владе о помоћи медијима у превазилажењу економске кризе.
Министар је прецизирао да ће за 125 одобрених пројеката бити издвојено 80 милиона динара, и то 60 милиона из текуће буџетске резерве и 20 милиона које ће обезбедити Министарство културе.
Он је изразио задовољство због велике заинтересованости медија, и подсетио на то да је на конкурс пријављено 355 различитих пројеката, за која су тражена средства у укупном износу од 600 милиона динара, што показује велико очекивање медија и говори о ситуацији на медијском пољу Србије.
Брадић је навео да су у оквиру конкурса медији валоризовани по регионалном приступу, и изразио наду да ће реализација конкурса омогућити да пројекти медија који квалитетно информишу јавност и који уважавају стандарде професије добију подршку.
Свесни смо чињенице да у условима кризе управо медији који иду ка сензационализму, ка скандалу, који у томе налазе потенцијал за свој тираж и своју афирмацију на тржишту често иду преко неких вредности за које се ми залажемо, истакао је Брадић.
Помоћник министра културе Наташа Вучковић-Лесендрић прецизирала је да ће за 16 одобрених пројеката из области штампаних медија Министарство издвојити 9,8 милиона динара, за 46 пројеката радио-станица 21,5 милиона динара, а за 13 пројеката за веб-портале 11,2 милиона динара.
Према њеним речима, за седам одобрених пројеката у области телевизијске продукције биће издвојено 6,5 милиона динара, а за 43 пројекта телевизијских станица 31 милион динара.
Вучковић-Лесендрић је објаснила да се одобрени пројекти, када је реч о типу програмског садржаја, у највећој мери односе на информативни програм 45 одсто, затим на образовање 28 одсто, верске садржаје 14 одсто, дечји програм девет одсто и културни три одсто.
Она је истакла да је одобреним пројектима обезбеђена апсолутна покривеност целе територије Србије, и додала да је принцип конкурса био да се не финансирају инвестиције, као што су улагања у нову опрему, камере и слично.
Вучковић-Лесендрић указала је на то да је основни циљ конкурса подстицај медијског стваралаштва у области науке и образовања, развој медијског плурализма, као и остваривање права грађана на јавно информисање.
Према њеним речима, основни критеријуми за одобравање помоћи пројектима били су њихов значај за остваривање права на јавно информисање, допринос разноликости медијских садржаја, одрживост пројекта, валидна аргументација пројекта и одговарајућа спецификација буџета.