Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > ММФ прихватио стратегију Владе Србије

ММФ прихватио стратегију Владе Србије

Осечина, 28. август 2009. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић изјавио је данас да је делегација Међународног монетарног фонда (ММФ) прихватила стратегију Владе Србије за 2010. годину.

ВИДЕО: Млађан Динкић говори о договору са ММФ-ом и о буџету за 2010. годину



Динкић је новинарима, након отварања фабрике за прераду шљива "Интема" у Осечини, рекао да неће бити повећања пореза и смањења плата и пензија јер је ММФ прихватио стратегију Владе Србије за реформу администрације.

Он је навео да ће ових дана из ММФ-а бити одобрено 500 милиона долара, што ће бити искоришћено за покривање дефицита у овој и наредној години.

Према његовим речима, смањењем броја запослених у државној администрацији растеретићемо намете на оне који стварају доходак, на привреднике, што је у разговорима са ММФ-ом прихваћено.

Он је додао да на том путу има доста посла, с обзиром на то да треба донети сет пратећих закона који би пратили стратешка опредељења Владе Србије.

Ове године, због економске кризе, Србија ће имати буџетски дефицит од четири одсто, али су обезбеђена средства да се тај дефицит покрије, указао је Динкић.

Према његовим речима, буџет у 2010. години биће квалитетнији јер ће се смањити непривредни трошкови, а знатна средства биће издвојена за подстицај развоја пољопривреде, капиталних инвестиција и инфраструктуре.

Динкић је навео да је у фабрику за прераду шљива "Интема" уложено два милиона евра, од којих је половину средстава обезбедио Фонд за развој Србије кроз бесповратне кредите, агенција СИЕПА и власник Ратко Бегановић из Крупња, а другу половину компанија "Сакс" из Москве.

"Интема" је у прошлој години на тржиште Русије извезла 1.400 тона суве шљиве, а Бегановић је проценио да би тај извоз могао бити удвостручен.

Он је навео да је отварањем те фабрике добијена могућност и за повећање пласмана, и изразио наду да ће то допринети и повећању производње шљиве, чији су приноси по стаблу сада три пута нижи од просека у ЕУ.

Динкић је оценио да Србија има шансу да извози шљиву на тржиште Русије и Европе ако буде успела да се организује.

Према његовим речима, савремена опрема за сушење шљиве увезена је из Аргентине, а у фабрици посао ће добити 60 радника.

У Осечини код Ваљева данас је почела тродневна манифестација Сајам шљиве, која се одржава под покровитељством Министарства економије и регионалног развоја и Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.

Динкић је после отварања тог сајма посетио погоне српско-аустријске компаније “Подгорина Фрухт” и заједно са министром за НИП Верицом Калановић отворио 1,6 километара регионалног пута Осечина–Доње Црниљево.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs