Београд, 26. август 2009. године – Потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић изјавио је вечерас да Влада остаје при ставу да не повећава ПДВ и друге порезе како би покрила дефицит буџета, и оценио да ће дефицит од 4,5 одсто БДП-а моћи да се покрије смањењем броја запослених у државној администрацији.
Динкић је у изјави за Радио-телевизију Б92, говорећи о данашњим разговорима са представницима Мисије Међународног монетарног фонда (ММФ), рекао да је о већини питања постигнут договор, и додао да је преостало да се договори колики ће бити мањак у буџету до краја године, при чему се та цифра за сада креће између пет и 10 милијарди динара.
Министар је објаснио да Србија нема проблема да финансира дефицит буџета, јер је за првих седам месеци ове године покрила дефицит од приближно 56 милијарди динара без већих тешкоћа.
Он је додао да су у јулу и августу повећани приходи буџета, који су за 0,8 одсто мањи него у истом периоду прошле године, јер је привреда кренула у лагани опоравак после кризног периода.
Према његовим речима, на састанку са представницима ММФ-а било је речи и о дефициту буџета Србије за 2010. годину, који ће износити приближно четири одсто БДП-а.
Динкић је навео да је понуђено да буде смањен број запослених у државној управи за око 10 одсто, да се не смањују плате и пензије, већ да се оне замрзну, уз истовремено смањење трошкова јавних предузећа.
С обзиром на то да Србија има више запослених у државној администрацији по глави становника у односу на земље у окружењу и ЕУ, он је најавио да ће на сутрашњој седници Владе представити Нацрт закона о потребном броју чиновника у локалној администрацији који обухвата и локална јавна предузећа, као и Нацрт закона о државним службеницима.
Потпредседник Владе изразио је уверење да ће нацрти два поменута закона бити завршени до почетка октобра и усвојени у Скупштини Србије до краја тог месеца, како би систематизација радних места била завршена до краја године.
Динкић је указао на то да ће од јануара 2010. године вишак запослених трајно напустити радна места у државној администрацији, при чему на тим истим местима неће моћи поново да се запошљавају нови људи.