Београд, 14. јул 2009. године – Министар културе у Влади Републике Србије Небојша Брадић рекао је данас да ће ретроспективном изложбом Милене Павловић Барили "Сан о буђењу", која ће бити отворена 17. јула у Галерији САНУ-а, почети прослава 100- годишњице рођења те велике српске сликарке и уметнице.
 |
Фото: Фонет |
Брадић је, на конференцији за новинаре у Министарству културе, рекао да су јубилеји прилика и да преиспитамо нашу перцепцију о сопственој култури, сопственом идентитету, односу савремене генерације према прошлости у којем су аутори стварали.
Ми немамо јасан и прецизан увид у оно што представља стваралаштво ове свестране уметнице и надамо се да ће ова годишњица бити добра основа да се сагледа целокупно њено дело, додао је Брадић, истакавши да је она оставила трага и у поезији, у примењеним уметностима, као и да је била свестрани уметник и грађанин света.
Према његовим речима, изложба у САНУ иницираће бројне активности које ће уследити, као што је повезивање српске, италијанске и француске културе, јер је Милена Павловић Барили живела у великим светским метрополама, изразивши наду да ће њено дело бити представљено од Београда до Њујорка.
Он је најавио нови приступ који би могао да укаже на које све начине Министарство културе отвара просторе уметности, а то су "виртуелни музеји", односно веб презентације које садрже фотографије, биографије и дела уметника, а овом приликом представљена је и презентација посвећена Милени Павловић Барили.
На изложби у Галерији САНУ биће представљено 136 дела - слике, скице и цртежи из фундуса галерије, смештене у њеној кући у Пожаревцу, и Музеја савремене уметности у Београду.
У плану је и изложба у Риминију, у сарадњи са Универзитетом у Болоњи-Одељењем за унапређење моде и технологије, са Факултетом примењених уметности у Београду и Галеријом у Пожаревцу.
Део прославе биће и програм "Музеј у покрету", у склопу кога ће бити представљена најрепрезантативнија дела ове уметнице широм Србије.
Милена Павловић Барили је рођена 1909. године у Пожаревцу, студирала је сликарство у Београду (1922-1926) и Минхену (1926-1928).
После напуштања Југославије, 1930. године, живела је у Шпанији, Риму, Паризу и Лондону, где је излагала са европском уметничком елитом, попут Жана Коктоа и Андреа Бретона.
Тада је ушла у нову романтичарску школу, окренута више прошлости него садашњости, и постала представница надреалистичког или метафизичког романтизма.
Док је живела у САД, поред сликарства, радила је и на комерцијалном дизајну за модне журнале.
За живота је урадила преко 300 радова, пуно скица и цртежа, а поезију је писала на више светских језика.
У Њујорк је отишла 1939. године, где је живела све до изненадне и преране смрти, 1945. године.
Прославу века од рођења значајне уметице осмислио је Организациони одбор кога чине Небојша Брадић, који је и председник, директор Музеја савремене уметности у Београду Бранислава Анђелковић-Димитријевић и асистент на Факултету политичких наука Сања Домазет.
У Одбору су и управник Галерије "Милена Павловић Барили" у Пожаревцу Радослав Станојевић, филололог Адела Мацола, саветник у Министарству културе Сања Грујичић- Цупаћ и историчар уметности Лидија Мереник.
Целокупна манифестације јубилеја одржава се под покровитељством Министарства културе Владе Републике Србије.