Београд/Љубљана, 17. јун 2009. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић и министар економије Словеније Матеј Лаховник саопштили су данас у Љубљани да су словеначке фирме уложиле у Србију 1,7 милијарди евра и да су заинтересоване за нове инвестиције.
 |
Млађан Динкић и Матеј Лаховник |
Фото: Танјуг |
Динкић, који борави у посети Словенији, рекао је након разговора са Лаховником да је тржиште Словеније у последње време постало отвореније за српске инвестиције него што је било раније, а као пример таквих улагања навео је софтверску фирму "Хермес лаб" коју је преузела информатичка група "Комтрејд" из Београда.
Кад је реч о томе како ће бити решено питање имовине Словеније у Србији, Динкић је навео да је први такав случај решен пре два дана, када је словеначка компанија "Компас" потписала споразум са предузећем наследником у Србији, при чему је сличне споразуме са партнерима из Србије припремило још 12 словеначких предузећа.
Он је навео да је у Словенији наишао на спремност да питање српске имовине у тој земљи буде решено на сличан начин, и указао на то да је Словенија прва држава бивше Југославије која је одлучила да реши то питање.
Потпредседник Владе Србије рекао је да у Србији ради приближно 500 словеначких предузећа и указао на то да до сада није било проблема у њиховом пословању у нашој земљи.
Динкић је истакао да Србија и Словенија имају добру сарадњу у области ауто-индустрије, и прецизирао да су током састанака у Љубљани представници неких словеначких предузећа изразили интересовање за то да прошире делатност у Србији, или да започну инвестиције у тој области.
Захваљујући трговинским споразумима које је Србија склопила, словеначка предузећа која раде у нашој земљи моћи ће да извозе под повољним условима у Русију, Белорусију, Турску, као и на тржиште ЦЕФТА земаља, истакао је министар економије и регионалног развоја.
Лаховник је навео да је Србија земља у којој има највише словеначких директних инвестиција од 2000. године, и додао да је у интересу словеначке привреде да додатно ојача сарадњу.
Рецесија ће се сигурно осетити у трговинској размени, али констатовали смо да она може бити и повод за то да ојачамо привредну сарадњу и да контакте који су већ веома добри покушамо да побољшамо у свим областима, указао је Лаховник.
Он је као добар пример за то навео повећање броја туриста из Србије у Словенији и словеначких туриста у Србији.