Београд, 22. мај 2009. године – Министар културе у Влади Републике Србије Небојша Брадић отворио је данас конференцију о културној политици у области културног наслеђа и оценио да она треба да покаже да заштита баштине није ствар прошлости, већ део наше садашњости, мост ка будућности и поуздан ослонац одрживог развоја.
 |
 |
 |
Душица Живковић и Небојша Брадић |
 |
Фото: Фонет |
Брадић је у Палати Владе Србије, пред великим бројем стручњака из Србије и региона, указао на то да је ово први у низу скупова на ову тему који ће бити одржани у наредном периоду, и додао да би требало да изнедри конкретна решења о поменутој проблематици.
Министар је објаснио да је основни смисао конференције да идентификује проблеме у области културног наслеђа, дефинише начине трансформације институција које се баве заштитом и представљањем културног наслеђа, као и да подржи примере добре праксе који могу да буду основа за будуће кораке.
Он је упозорио на то да није реално очекивати да држава само промени статус институције и да сноси одговорност за њен рад, и додао да новца или нема довољно, или га нема уопште, због чега је неопходно да свако понесе свој део терета у таквој ситуацији.
Према његовим речима, треба активно користити фондове ЕУ, али и подстицати донације, при чему треба охрабрити појединце тако што ће донаторство бити уважавано и забележено.
Министар је истакао да ће скоро усвајање закона о култури, који је ушао у скупштинску процедуру, омогућити доношење многобројних закона, међу којима су и они који ће бити основ за трансформацију институција културе.
Брадић је оценио да је важно да се заједнички иде у правцу решења, односно добро успостављених музеја, завода за заштиту споменика културе и заштите која није само део државне бриге.
Помоћник министра културе за културно наслеђе Душица Живковић подсетила је на то да Министарство културе интензивно ради на потврђивању међународних конвенција у области заштите наслеђа, чиме ће у нашој земљи бити успостављени стандарди у тој области, али и смањено заостајање у пракси каква важи у Европи.
Живковић је навела да културно наслеђе представља део средине и да од његове заштите и презентације у великој мери зависи и квалитет живота у средини чији је оно део, због чега је потребно да наша земља успостави међународне стандарде и реформе базиране на знању и искуству земаља које су успешне у томе.
Домаћи и стручњаци из региона за област заштите културног наслеђа ће током дводневне конференције говорити о конкретним темама какве су функционисање музеја и галерија, завода за заштиту споменика и стање културне баштине, легата, приватних музеја и колекција.
Такође, биће речи и о стању нематеријалне културне баштине, стању културне баштине у региону – Хрватској, Црној Гори, Босни и Херцеговини, Мађарској, Грчкој, Румунији, а посебна пажња биће посвећена стању културне баштине на Косову и Метохији.
Учесници ће разматрати и питања менаџмента у установама заштите, сталне едукације запослених у тим институцијама и рада са публиком.