Београд, 8. мај 2009. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић потписао је данас у Београду са министром трговине Ирана Сеједом Масудом Мирказемијем Протокол са заседања заједничке мешовите комисије о економској сарадњи двеју земаља.
Динкић је након потписивања овог протокола изјавио да је циљ да се унапреди трговинска сарадња са Ираном, имајући у виду огромно иранско тржиште од 82 милиона становника, и навео да смо некада у бившој Југославији остваривали више од милијарду долара у извозу према Ирану.
Он је потврдио да су током боравка иранске делегације у Београду започети преговори о споразуму о слободној трговини који ће се наставити у наредним месецима.
Министар економије и регионалног развоја је навео да је данас потписан и Споразум о сарадњи у области ветерине чиме су отворена врата за извоз меса из Србије у Иран.
Постоји перспектива повећања извоза, који је за сада скроман и износи свега 50 милиона долара, указао је Динкић и додао да је ирански министар трговине изразио наду да ће Србија ускоро бити заступљена у макар једном проценту укупне спољне трговине Ирана, што би износило приближно милијарду и по долара годишње.
Он је најавио да ће у наредних десет дана делегација Министарства економије и регионалног развоја, Министарства рударства и енергетике и панчевачке "Петрохемије" посетити иранску Националну петрохемијску компанију у Техерану, где ће се разговарати о могућем стратешком партнерству између ова два предузећа.
Такође, биће речи и о снабдевању панчевачке “Петрохемије“ примарним бензином, што је тренутно акутни проблем, навео је министар.
Динкић је истакао да је постигнут и договор о томе да се испитају могућности за коришћење иранских капацитета за складиштење српских житарица ради снабдевања читавог Персијског залива, Авганистана и Блиског истока и да српске компаније учествују у пословима изградње силоса, хладњача и других складишта.
Иранска делегација је током вишедневног боравка у Београду показала интересовање за српским пољопривредним производима, увозом меса из Србије и за улагање у кланичну индустрију.
Такође, констатовано је да постоји могућност за извоз пшенице у Иран, као и за сарадњу у области нафтне индустрије и других привредних грана.