Београд/Вашингтон, 28. април 2009. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић затражио је у Вашингтону на састанку са председником Комитета за спољне послове америчког Сената и сенатором државе Масачусетс Џоном Керијем да САД дају још већу подршку Србији и земљама источне Европе.
У саопштењу Министарства економије и регионалног развоја наводи се да је Динкић с Керијем разменио искуства у спровођењу антирецесионих мера, посебно у области инфраструктурних пројеката који у доба кризе запошљавају велики број људи, при чему је заједнички оцењено да су ови пројекти приоритетни, као и да је важно брзо и у што већем обиму радити на њиховој реализацији.
Кери је том приликом информисао Динкића о плану Владе САД о модернизацији железничке инфраструктуре изградњом пруга велике брзине у пет савезних америчких држава.
На састанку је истакнуто да, иако Србија и САД имају различите ставове пре свега у вези са проглашењем независности Косова и Метохије, у интересу обе земље је да се инсистира на темама које нас спајају.
Кери, који је председавајући спољнополитичком комитету америчког Конгреса и аутор једног дела економског програма администрације Барака Обаме, изразио је жељу да помогне Србији и у процесу приступања Светској трговинској организацији.
Такође, било је речи и о економским мерама које администрација председника САД сада предузима.
Динкић је изјавио да је Кери један од иницијатора помоћи земљама источне Европе у санирању последица светске економске кризе и навео да је управо захваљујући његовој иницијативи ММФ добио значајна додатна средства групе 20 најразвијенијих земаља, између осталог и средства која је Србија добила из те повећане квоте.
Кери је изразио уверење да ће Србија бити једна од оних земаља које ће лакше пребродити последице светске економске кризе и представљати фактор стабилности у региону, што је заједнички циљ и Србије и САД.
Саговорници су постигли сагласност о томе да ће се из глобалне рецесије изаћи тек након рехабилитације и докапитализације великих банака које су кризу и изазвале лошим пласманима у прошлости, при чему обимни државни програми фискалних стимуланса могу кризу само ублажити, али је не могу зауставити.
Динкић је отпутовао из Вашингтона у Бостон где ће имати састанак са представницима неколико највећих компанија из области информационих технологија и биотехнологије из државе Масачусетс које су заинтересоване да инвестирају у Србију, а на престижном Харвард универзитету одржаће предавање о утицају економске кризе на земље југоисточне Европе, додаје се у саопштењу.