Компанија "Леони" инвестира 15 милиона евра у Прокупље
Прокупље, 22. април 2009. године – Потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић потписао је данас у име Владе Србије Меморандум о разумевању са компанијом „Леони“ и општином Прокупље и оценио да је долазак поменуте компаније у Прокупље једнак доласку „Фијата“ у Крагујевац.
Директор компаније „Леони Србија“ Петер Прохаска је након потписивања овог меморандума са Агенцијом за приватизацију потписао и уговор о куповини имовине из стечаја фабрике „Фијаз“, који предвиђа инвестицију ове немачке компаније у износу од 15 милиона евра и запошљавање 2.000 радника у наредне три године.
Динкић је оценио да је ово најважнија страна директна инвестиција у Србији од почетка године, битна не само за Топлички округ већ за читаву Србију, и додао да је за Србију значајно што се у доба највеће економске кризе једна велика немачка компанија одлучила да инвестира у нашу земљу.
Он је рекао да ће прва производња у Прокупљу кренути на јесен и да ће главни купац бити ауто-компанија "БМW".
Немачка компанија “Леони” држи 70 светског тржишта каблова за аутомобиле, има 80 производних погона широм света и запошљава 52 хиљаде радника, а прошле године је остварила промет од 3 милијарде евра.
Министарство животне средине и просторног планирања, које је данас са компанијом “Леони” и општином Прокупље потписало Меморандум о разумевању, обавезало се на то да изврши деконтаминацију земљишта у фабрици везано за штете које су настале у претходном периоду док је радила фабрика “Фијаз”, док ће општина Прокупље омогућити да се компанија “Леони” укњижи и добије све неопходне дозволе како би се фабрика модернизовала и реконструисала.
Динкић је рекао да ће Влада Србије преко Агенције за страна улагања и промоцију извоза обезбедити подстицаје у износу од 5.000 евра по новозапосленом раднику, што је највећа субвенција коју држава даје за подстицај улагања, имајући у виду да инвестиција долази на југ Србије у доба највеће светске економске кризе.
С друге стране, компанија “Леони” преузима обавезе да у року од месец дана од тренутка када од општине Прокупље добије одговарајуће грађевинске дозволе и након што се изврши деконтаминација земљишта крене да инвестира, и да у року од три месеца почне и прво запошљавање у фабрици, објаснио је министар економије и регионалног развоја и додао да ће до краја ове године у фабрици бити запослено најмање 200 радника, а до марта следеће године 450 људи.
Према његовим речима, план је да у наредне три године 2.000 људи добије посао и то је шанса не само за незапослене у Прокупљу већ и за грађане Ниша и целог Топличког округа.