Београд, 22. април 2009. године – Министар културе у Влади Републике Србије Небојша Брадић оценио је данас да ни десет година од убиства шеснаест радника РТС-а у НАТО бомбардовању 1999. године правда није задовољена, а одговорност је на онима који су доносили одлуке о бомбардовању, али и на онима који нису учинили ништа да се таква ситуација избегне.
 |
 |
 |
Небојша Брадић |
 |
Фото: Фонет |
Брадић је на округлом столу одржаном у Медија центру навео да се не сме заборавити да је погођена медијска кућа цивилни циљ и да су људи који су погинули били на радним местима, да су били ненаоружани и невини.
Године које су прошле не могу учинити да одговорност за бомбардовање буде умањена нити жртве заборављене. Нисмо могли да утичемо на избор циљева бомбардовања и нисмо могли да заштитимо зграде, али погибија људи је могла и морала бити избегнута, указао је министар.
Према његовим речима, опомена и порука са данашњег скупа је да ниједна пропаганда није вреднија од људског живота.
Одговорност је на свима који су доносили одлуке. Онима који су одлучивали о бомбардовању и одређивању такозваних “легитимних циљева”, али и онима који су могли и морали учинити да се таква ситуација избегне, рекао је Брадић.
У ноћи између 22. и 23. априла пре десет година, у два сата и шест минута након поноћи, у НАТО бомбардовању зграде Радио-телевизије Србије у Абердаревој улици погинуло је 16 радника РТС-а.
У згради РТС-а убијени су Јелица Мунитлак (28), шминкер, Ксенија Банковић (28), видео-миксер, Дарко Стиоменовски (26), техничар у размени, Небојша Стојановић (27), техничар у мастеру, Драгорад Драгојевић (27), радник обезбеђења, Драган Тасић (31), електричар, Александар Делетић (31), камерман, Славиша Стевановић (32), техничар, Синиша Медић (32), дизајнер програма, Иван Стукало (34), техничар, Дејан Марковић (39), радник обезбеђења, Милан Јоксимовић (47), радник обезбеђења, Бранислав Јовановић (50), техничар у мастеру, Милан Јанковић (59), прецизни механичар, Томислав Митровић (61), режисер програма, и Слободан Јонтић (54), монтер.
Са округог стола који су данас организовали Независно удружење новинара Србије (НУНС) и Иницијатива младих за људска права поручено је да ће транскрипти данашњих дискусија бити прослеђени Специјалном тужиоцу за организовани криминал и вршиоцу дужности Републичког тужиоца како би се овај случај разрешио до краја.