Београд, 13. април 2009. године – Потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић разговарао је данас с представницима највећих извозних компанија и најактивнијих банака које су се укључиле у Програм мера Владе за ублажавање последица економске кризе.
 |
Фото: Фонет |
Динкић је после састанка рекао да су водећи извозници и банкари, који су се у тај програм укључили одобравајући повољне кредите са субвенционисаним каматама привреди и грађанима, поздравили најновије мере Владе које укључују смањење државне администрације, и додао да су затражили снижавање камата на кредите намењене извозу и поједностављење прописа пословања.
Он је најавио да ће Влада ове недеље донети уредбу која ће приватизованим предузећима омогућити да репрограмирају дугове према држави претварањем тих дуговања у капитал.
Потпредседник Владе објаснио је да ће приватизована предузећа која редовно исплаћују зараде и обавезе из купопродајних уговора а имају проблема са ликвидношћу моћи да затраже да им се део дугова према држави доспелих до 31. децембра 2008. године привремено претвори у државни капитал.
Према његовим речима, о сваком случају биће одлучивано појединачно, а после завршетка кризе тај капитал моћи ће да откупе власници предузећа или нови инвеститори.
Динкић је најавио да ће Влада до краја априла формирати и оперативни тим за такозвано пребијање међусобних дуговања, односно за мултилатералну компензацију.
Кад је реч о мерама које су тражили привредници, министар је рекао да би камате требало да буду ниже од 5,5 одсто годишње, будући да је базна камата на евро (еурибор) износила 3,5 одсто када је Влада доносила мере субвенције, а да је данас 1,25 одсто.
После доношења уредби о субвенцијама Владе за привреду у износу од 162 милијарде динара, привреда је повукла приближно 20 милијарди динара, прецизирао је Динкић и изразио уверење да ће до краја године бити искоришћене преостале 142 милијарде динара.
Он је такође рекао да Влада Србије преговара са Владом Кине о инвестиционом кредиту у износу од приближно 200 милиона евра за изградњу моста преко Дунава од Земуна до Борче.
Према његовим речима, делегација Владе требало би ускоро да отпутује у Москву на преговоре о зајму Владе Руске Федерације за изградњу београдског метроа.
Динкић је рекао и да ће Влада на следећој седници усвојити предлог закона којим ће све плате у јавној администрацији веће од 40.000 динара бити смањене.
Потпредседник Владе изразио је очекивање да ће Скупштина Србије потврдити тај документ у другој половини априла, а да ће поменути закон ступити на снагу од 1. маја.
Он је навео да ће предложити да се у закон о смањивању плата унесу одредбе да неће бити исплаћивања бонуса у јавном сектору у 2009. години, и додао да ће то бити законска обавеза, а не препорука, при чему ће за оне који то буду кршили бити одређене високе новчане казне и казне затвора до годину дана.