Београд, 30. март 2009. године – Министар културе у Влади Републике Србије Небојша Брадић и помоћник министра за медије Наташа Вучковић-Лесендрић најавили су данас да ће то министарство за месец дана Влади Србије предложити пакет интервентних мера за помоћ медијима у нашој земљи, на које се већ одразила глобална економска криза.
 |
 |
 |
Небојша Брадић |
 |
Фото: Фонет |
Вучковић-Лесендрић је на конференцији за новинаре, одржаној у том министарству, објаснила да ће на предлогу мера радити две радне групе, и прецизирала да ће се једна бавити решавањем проблема које се тичу професије новинара, фоторепортера и сниматеља, а друга медијском индустријом, односно питањима штампе, продукције, дистрибуције и слично.
Према њеним речима, у оквиру њих биће формиране и две подгрупе – прва за предлагање мера у области елкетронских медија и агенција и друга за штампане медије, при чему ће бити вођено рачуна о свим видовима медија, од националних преко регионалних до локалних.
Брадић и Лесендрић саопштили су да су се представници Министарства културе већ састали са представницима струковних удружења, НУНС-а, УНС-а и Асоцијације медија, и да су том приликом изнете неке идеје, као и да је у последњих месец дана стигло доста појединачних иницијатива.
Они су најавили нове сусрете са представницима новинарских удружења како би се пред Владу Србије изашло са што бољим пакетом мера.
Лесендрић је подсетила на то да су и поједине земље ЕУ већ предузеле мере помоћи медијима у условима светске кризе, и указала на то да је након већ забележеног пада тиража домаћих штампаних медија, као и смањеног прихода од оглашавања, Министарство оценило да је неопходно да и наша држава реагује интервентним пакетом мера за помоћ медијима.
На конференцији за новинаре саопштени су и нови критеријуми за финансирање гласила на језицима националних мањина којима је уведен систем равноправности, без обзира на бројност националне мањине.
Тако ће буџетским средствима бити покривени трошкови штампања само једног јавног гласила које одабере национални савет сваке од мањина, трошкови његове дистрибуције, као и трошкови зарада за највише 10 стално, или хонорарно радно ангажованих особа на издавању листа.
Њихова зарада биће у висини просечне бруто зараде на републичком нивоу, увећана за 30 одсто, уколико је реч о запосленима са високом стручном спремом.
Такође, указано је на то да ће Министарство увек штитити јавни интерес у области информисања на језицима националних мањина, при чему је увођење нових критеријума у садашњој ситуацији било неминовно, посебно због тога што је било примера где су буџетска средства трошена нерационално и запослени у медијима на језицима националних мањина имали вишеструко веће плате од просека у Србији.
На основу одлуке Националног савета Бошњака на језику те националне мањине излазиће недељник "Санџачке новине", на бугарском недељник "Братство". "Перспективе" је недељник који ће на југу Србије извештавати на албанском језику, а Национални савет Рома одлучио је да на ромском језику излази месечник "Романо невипе".