Београд, 26. март 2009. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић најавио је данас ригорозне мере штедње на свим нивоима због негативних ефеката економске кризе и указао на то да се у буџету за 2009. годину планира мањак у износу од приближно 190 милијарди динара.
Цветковић је на конференцији за новинаре, одржаној у Влади Србије, истакао да ће држава бити узор штедње грађанима, и поновио да ће у државном сектору бити заустављена нова запошљавања, чак и ако је реч о раду на одређено време.
Председник Владе објаснио је да ће мањак у буџету морати да се покрије из реалних извора финансирања, и упозорио на то да је ситуација озбиљна и да нико не може да је потцењује.
Цветковић је такође истакао да Влада има програм за ублажавање последица економске кризе, и саопштио да је после преговора са ММФ-ом постигнут договор о томе да буџетски дефицит износи приближно 90 милијарди динара, док би остатак од око 100 милијарди динара морао да се обезбеди кроз различите облике уштеде и фискална прилагођавања.
Према његовим речима, две трећине од те суме – око 67 милијарди динара, биће надокнађене кроз различите облике уштеда државних трошкова, а 34 милијарде динара преко повећања прихода државе.
Премијер је додао да ће уштеде бити остварене и путем смањења трошкова репрезентације, употребе мобилних телефона и куповине нових аутомобила.
Цветковић је пренео и најаву ММФ-а да ће та финансијска институција у Аустрији организовати састанак с представницима десет банака које послују у Србији и од њих затражити да не смањују кредитну активност у нашој земљи, што би имало позитиван ефекат на привреду и грађане.
Потпредседник Владе и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић најавио је смањење трошкова државне администрације за приближно 67 милијарди динара, од чега ће замрзавањем плата и пензија бити остварена уштеда од око 13 милијарди, а смањењем трансфера локалној самоуправи још 15 милијарди динара.
Динкић је објаснио да ће замрзавање плата важити за целокупну државну, локалну и покрајинску администрацију, запослене у јавним предузећима и за остале буџетске кориснике, као и за пензионере на свим нивоима.
Према његовим речима, приближно четири милијарде динара биће уштеђене смањењем трошкова Фонда за здравство, а додатних 12 милијарди преко смањења трошкова за 40 одсто буџетских корисника са сопственим приходима.
Јавна предузећа биће у обавези да целокупну добит од дивиденди уплате у буџет Србије, што ће имати ефекат од приближно пет милијарди динара, рекао је Динкић и додао да се од смањења расхода за робе и услуге свих буџетских корисника очекује смањење трошкова за 18 милијарди динара.
Министар је навео да је планирано повећање прихода у буџету у износу од приближно 34 милијарде динара, и прецизирао да се од повећања неопорезивог дела зарада са садашњих 5.980 на 12.000 динара и увођењем привремене накнаде од шест одсто на зараде и пензије очекују приходи у износу од приближно 26 милијарди динара.
Он је нагласио да ће та иста привремена накнада бити примењена на остале приходе, као што су дивиденде и други приливи, осим на камате на штедњу, и додао да се ту се очекује ефекат од приближно пет милијарди динара.
Према његовим речима, од повећања пореза на имовину и увођења пореза на луксузна возила очекује се приход у буџету у висини од приближно три милијарде динара.