Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Приходи номинално исти као прошле године а расходи знатно већи

Приходи номинално исти као прошле године а расходи знатно већи

Београд, 18. март 2009. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Диана Драгутиновић изјавила је данас да су од почетка године приходи буџета Републике Србије номинално исти као прошле године, док су расходи за 100 милијарди динара већи него 2008. године.

Драгутиновић је у изјави новинарима у паузи округлог стола "Одржавање сигурности у доба рецесије" прецизирала да су за ову годину били очекивани буџетски приходи за пет одсто већи него претходне године, али да су они остали номинално исти.

Она је подсетила на то да је Србија у понедељак, 16. марта, почела преговоре са Међународним монетарним фондом (ММФ) о новом стенд-бај аранжману који би из предострожности требало да замени постојећи аранжман.

Драгутиновић је истакла да у овој фази преговора са ММФ-ом Министарство финансија и Народна банка Србије дају своје пројекције прихода и расхода и сучељавају их са пројекцијама ММФ-а.

Она је указала на то да постоје најмање три начина да Влада реагује на очигледну фискалну неравнотежу – повећањем прихода, смањењем расхода или повећањем буџетског дефицита, односно проналажењем средстава за његово финансирање.

Такође, Драгутиновић је навела да ће то бити комбинација све три мере заједно, и објаснила да је у свакој мери, такође, могућ низ различитих комбинација.

Драгутиновић је указала на то да постоји идеја о увођењу привременог солидарног пореза, према којој би богатије становништво плаћало више порезе како би они који остану без посла могли да покрију трошкове.

Није реч о порезу на луксуз, већ о порезу на лична примања оних људи за које држава утврди да су по неком критеријуму богати, објаснила је она и оценила да реформа пореза на доходак значи да се у потпуности мора одустати од идеје о синтетичком опорезивању грађана.

Драгутиновић је навела да би на тај начин биле уведене две пореске стопе за различите категорије грађана, при чему би се додатни порез за богатије становништво примењивао током 2009. године.

Она је поновила да су све различите идеје које се разматрају у фази тестирања како би се видело какве ће ефекте произвести.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs