Очекују се средства за рестаурацију Сењског рудника
Београд, 2. март 2009. године – Начелник Сектора за међународне односе, европске интеграције и развој менаџмента у култури Министарства културе Владе Републике Србије Борислав Шурдић изразио је очекивање да ће до маја стићи позитиван одговор Европске комисије (ЕК) и да ће бити потписан уговор који ће донети 1,5 милиона евра за рестаурацију Сењског рудника.
Шурдић је на конференцији за новинаре, одржаној поводом програма за културно и природно наслеђе југоисточне Европе, указао на то да се наши пројекти – “Археолошки парк Феликс Ромулијана”, “Векови Бача” и “Сењски рудник – регионални центар индустријског наслеђа” – налазе међу 26 пројеката који конкуришу за средства ЕК.
Он је прецизирао да је реч о укупној суми од 50 милиона евра за све пројекте, и изразио очекивање да ће пројекат “Сењски рудник – регионални центар индустријског наслеђа” добити средства јер подразумева људски фактор, а не само споменике.
Шурдић је подсетио на то да у том некада водећем руднику у Србији, који је захваљујући угљу високог квалитета запошљавао више од 4.000 људи, данас ради приближно 200 рудара.
Према његовим речима, реч је о месту које је означило почетак индустријализације Србије крајем 19. и почетком 20. века, при чему уз сењски музеј и потенцијале тог краја овај пројекат може допринети оживљавању тог локалитета који опстаје само захваљујући преосталим рударима и њиховим породицама.
Он је оценио да је одрживи развој тог индустријског наслеђа могућ, с обзиром на то да се налази на 15 километара од Ћуприје и правца Коридора 10 и да су у његовој околини манастири Раваница и Манасија, изузетне природне лепоте са највећим водопадом у Србији – Лисина, живописном клисуром, прашумом старом неколико стотина година и планином Бељаницом.
Такође, Шурдић је указао на то да би изградњом прилазних путева и адаптацијом постојећих зграда у хотел Сењски рудник био регионални центар индустријског наслеђа каквог нема у окружењу.
Он је навео да је оживљавање регионалног центра планирано за две и по године и додао да најближи сличан рудник постоји у Велењу, при чему бисмо укључењем у европску мрежу, могли да користимо искуства из јужног Велса и рурске области.