Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Динкић и Драгутиновић разговарали са највећим српским извозницима

Динкић и Драгутиновић разговарали са највећим српским извозницима

Београд, 23. јануар 2009. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар економије и регионалног развоја Млађан Динкић изјавио је данас да ће Влада до краја јануара одобрити пакет мера чији циљ је да се одржи планирани привредни раст од 3,5 одсто бруто домаћег производа у 2009. години.

Диана Драгутиновић и Млађан Динкић
Фото: Бета
Динкић је новинарима, након разговора са водећим домаћим извозницима о мерама за превазилажење негативних ефеката економске кризе у 2009. години, рекао да је циљ тог пакета и упумпавање ликвидности у привредни систем под повољним условима и омогућавање бољег девизног прилива, што ће утицати и на стабилност курса динара.

Министар је навео да ће пакет подстицајних мера привреди укупно износити приближно милијарду евра, што укључује 40 милијарди динара из буџета Србије за краткорочне кредите, 40 милијарди од међународних финансијских институција и приближно 17 милијарди динара помоћи кроз партнерство Фонда за развој и пословних банака.

Циљ овог пакета је да се садашње камате на кредите, које се крећу у просеку од приближно 11 одсто, преполове и да се тако ослободе додатна банкарска средства за кредитирање привреде, објаснио је Динкић.

Банке које ће одобравати кредите неће одређивати Влада Србије, већ ће их предложити Народна банка Србије, рекао је Динкић и додао да ће то бити само оне банке којима кредитни порфтолио расте.

Он је најавио да ће у 2009. години бити уведено и кредитирање грађана за куповину трајних потрошних добара која се производе у Србији, као што је пракса у европским земљама, а за то би требало да буде обезбеђено приближно 20 милијарди динара.

Увешћемо и кредите за грађевинарство за изградњу станова како би утицали на већу понуду и обарање цене некретнина, истакао је Динкић.

Према његовим речима, Србија се за сада налази у бољој позицији од многих земаља у региону, док су у знатно тежој ситуацији балтичке земље, попут Украјине, која се налази на ивици економског колапса, а са кризом се тешко суочавају и Мађарска, Румунија и Бугарска.

Динкић је нагласио да Србија тренутно боље стоји од ових земаља захваљујући солидном банкарском систему, и додао да наше банке треба да активирају потенцијал који имају.

Он је навео да је економски пакет мера до сада једино одобрила Влада Немачке, али да остале европске владе касне са доношењем конкретних мера.

Министар финансија Диана Драгутиновић, која је такође присуствовала састанку, навела је да ће програм мера бити усаглашаван на редовним месечним састанцима с извозницима и да ће програм бити активан у фебруару, али да је сада тешко предвидети све детаље унапред.

Сва средства о којима смо данас разговарали с извозницима већ су обезбеђена у буџету и овај скуп је био начин да са речи пређемо на дела, објаснила је Драгутиновић.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs