Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Јединством, солидарношћу и континуитетом против економске кризе

Јединством, солидарношћу и континуитетом против економске кризе

Београд, 9. јануар 2009. године – Председник Владе Републике Србије Мирко Цветковић изјавио је данас да ће се Влада у борби са економском кризом руководити принципима јединства, солидарности и континуитета.

Божидар Ђелић, Борис Тадић, Мирко Цветковић и Млађан Динкић
Фото: Фонет

Цветковић је на састанку представника Владе Србије са послодавцима и синдикатима “Србија против економске кризе”, одржаном у Палати Владе Србије, објаснио да принцип јединства подразумева учешће свих друштвених актера у налажењу и примени решења у борби против економске кризе.

Према његовим речима, принцип солидарности подразумева да се тешкоће расподеле на социјално праведан начин, а принцип континуитета сталне разговоре и праћење ефеката економске кризе.

Он је истакао да ће у условима економске кризе Влада Србије настојати да најрањивији део становништва прође што лакше, и навео да ће Влада водити рачуна и да се очува што више продуктивних радних места, као и да на крају ове године укупан број запослених не буде мањи него што је сада.

У склопу мера за борбу против економске кризе Влада је предвидела и низ подстицајних мера са циљем да у овој години обезбеди привредни раст од 3 до 3,5 одсто бруто домаћег производа, рекао је Цветковић.

Према његовим речима, преко Фонда за развој обезбеђено је 200 милиона евра, затим 250 милиона евра од Европске инвестиционе банке (ЕИБ) за мала и средња предузећа, као и пола милијарде евра које ће преко Народне банке Србије (НБС) обезбедити обртна средства финансијском сектору.

Цветковић је навео да је један од основних проблема Србије спољнотрговински дефицит, тако да ће највећи део подстицајних средстава бити усмерен за помоћ извозницима и подршку домаћој производњи.

У оквиру мера Влада ће настојати да штеди на свим нивоима – путовањима, трошковима репрезентације, платама у управним одборима и јавним предузећима, као и коришћењу службених аутомобила, указао је председник Владе.

Он је објаснио да је данашњи скуп наставак консултација различитих друштвених актера, при чему први пут заједно учествују представници синдиката, финансијског сектора и привреде.

Гувернер Народне банке Србије Радован Јелашић изјавио је на састанку да ће у 2009. години кључни приоритет и највећи изазов бити прикупљање домаће штедње.

Јелашић је рекао да ће други велики изазов за Владу, али и за привреду, бити да се достигне раст од 3,5 одсто бруто домаћег производа, и навео да се већ сада ради на мерама које ће бити предузете у случају да раст буде испод очекивања.

Он је указао и на значај одржавања ценовне стабилности, о чему ће, колико је то могуће, водити рачуна и НБС.

Обезбеђивање кредитних линија банака привреди такође ће бити приоритет НБС-а, а то је могуће кроз стварање услова за што јефтиније задуживање у иностранству и укидање обавезних резерви на задуживање, навео је гувернер НБС-а.

Такође, Јелашић је истакао да ће приоритети НБС-а бити и релаксирање позиција привреде у отплати камата, као и друге мере које ће омогућити да профит банака остане у Србији.

Председник Србије Борис Тадић изјавио је новинарима након овог скупа да сви друштвени актери у условима светске економске кризе морају показати одговорност и свест о дубини проблема како би се избегла опасност од наношења трајније штете српској економији.

Ако би се као реакција на кризу догодило да Србија буде дестабилизована, наредне године потрошићемо на поновну стабилизацију наше земље, а не на развој, упозорио је Тадић.

Он је нагласио да се садашња економска криза по далекосежности и озбиљности последица не може поредити ни са једном кризом у новијој историји и да ниједна међународна институција сада не може да предвиди колико ће она трајати и како је могуће превазићи настале проблеме.

Зато свака влада, институција, држава и компанија мора да покаже врхунску одговорност, истакао је председник Републике и навео да Србија није земља која је највише погођена кризом, али да свака земља, зависно од своје реакције, може потонути у кризу и нарушити своју стабилност.

Према његовим речима, данас је најважније очувати продуктивна радна места и стабилност у друштву, а против кризе се није могуће борити само једногодишњим планом, већ ће бити неопходно да се током године успоставе својеврсне "контролне тачке" како би се тренутно и правовремено реаговало на економска кретања.

Он је рекао да 2009. годину, нажалост, не можемо да посветимо развоју јер је то година када ћемо сву снагу морати да уложимо у одржање постојећег система, уз напомену да је од одлучујуће важности правовремена реакција и исказана одговорност.

У 2009. морамо сачувати капацитет наше привреде за време које ће карактерисати бржи друштвени раст, поручио је председник Србије и додао да се, у ишчекивању проласка кризе, у нашој земљи мора окончати реформа државе, реструктурирање привреде, успоставити ефикасна комуникација међу институцијама и осигурати социјални дијалог.

Тадић је поручио да ће скупови попут данашњег, који је одржан на иницијативу председника Владе Мирка Цветковића, бити редовно организовани током године.

На данашњем састанку учествовали су и потпредседници Владе Млађан Динкић и Божидар Ђелић, министар финансија Диана Драгутиновић, представници Савеза самосталних синдиката Србије, УГС "Независност", Уније послодаваца Србије, Привредне коморе Србије, банкарски стручњаци и привредници.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs