Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Годишња инфлација у Србији 6,8 одсто

Годишња инфлација у Србији 6,8 одсто

Београд, 30. децембар 2008. године – Директор Републичког завода за статистику Драган Вукмировић саопштио је данас да годишња инфлација у Републици Србији износи 6,8 одсто.

Драган Вукмировић
Вукмировић је на конференцији за новинаре, одржаној у Влади Србије, навео да су цене на мало у периоду од децембра 2007. до децембра 2008. године повећане за 6,8 одсто.

Он је навео и да су цене на мало робе и услуга у Србији у децембру ове године у просеку ниже за 1 одсто у поређењу са претходним месецом.

Вукмировић је додао да су у децембру 2008. у односу на децембар 2007. године цене робе ниже за 1,5 одсто, док су цене услуга повећане за 0,2 одсто.

Према његовим речима, у трећем кварталу ове године реални раст бруто друштвеног производа (БДП) када се упореди са истим периодом претходне године износио је 4,9 одсто, док је БДП за девет месеци ове године порастао за 6,5 одсто.

Посматрано по активностима у трећем кварталу, највећи раст бележе сектор финансијског посредовања 13,9 одсто, сектор саобраћаја 13, 6 одсто, сектор трговине 7,6 одсто, сектор вађења руде и камена 4,2 одсто, док је у сектору хотела и ресторана забележен пад од 1,8 одсто, навео је Вукмировић.

Такође, он је рекао да је индустријска производња у Србији у новембру ове године мања за 2,6 одсто у односу на новембар 2007. године, и додао да је у периоду од јануара до новембра ове године у поређењу са истим периодом прошле године остварен раст индустријске производње од 2 одсто.

Према његовим речима, спољнотрговинска размена Србије за период јануар–новембар 2008. године износи 31,661 милијарду долара, што представља пораст од 28,4 одсто када се упореди са истим периодом претходне године.

Спољнотрговински дефицит у том периоду износи 11,155 милијарди долара, што је више за 29,2 одсто у односу на исти период прошле године. Извезено је робе у вредности од 10.253,3 милиона долара, што чини повећање од 28 одсто у поређењу са истим периодом претходне године, а увезено је робе у вредности од 21.408,6 милиона долара, што је за 28,6 одсто више у односу на исти период прошле године, објаснио је Вукмировић.

Он је навео да су зараде без пореза и доприноса наставиле да расту и у овој години, тако да су у односу на прошлу годину номинално веће за 17,5 одсто, односно да су реално забележиле раст од 3,8 одсто.

Вукмировић је истакао и да је ове године у октобру први пут урађена и анкета о радној снази на подручју Београда, централне Србије и АП Војводине.

Анкетирано је укупно 20.715 лица, а за 18.205 лица прикупљени су подаци о њиховој радној активности, према којима је стопа незапослености у укупном броју активних становника у Србији износила 14 одсто, указао је директор Завода за статистику.

Истовремено, Вукмировић је навео да је стопа незапослености у Београду износила 14,2 одсто, у централној Србији 13,8 одсто, док је у АП Војводини 14,2 одсто.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs