Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Прекид поступка приватизације ПИМ-а

Прекид поступка приватизације ПИМ-а

Београд, 26. децембар 2008. године – Агенција за приватизацију Републике Србије саопштила је данас да је донела одлуку о прекиду поступка приватизације предузећа “Иван Милутиновић – ПИМ” а.д. у реструктурирању из Београда.

У саопштењу се наводи да је оваква одлука Агенције за приватизацију уследила након низа чињеница, које су произашле пре свега из поступања Управног одбора овог предузећа.

Влада Републике Србије је 6. децембра ове године донела решење којим је разрешила чланове Одбора субјекта приватизације.

С обзиром на то да предузеће у овом тренутку нема управни одбор, ни програм реструктурирања не може бити усвојен, а самим тим ни успешно спроведен процес приватизације.

Агенција је 7. новембра 2005. године донела одлуку о покретању поступка реструктурирања Предузећа за водене путеве “Иван Милутиновић – ПИМ” а.д. у реструктурирању из Београда.

Приватизациони саветник “Делоит” је израдио нацрт програма реструктурирања и доставио га предузећу на усвајање.

Саветник је у нацрту програма реструктурирања предложио продају објеката и опреме и пренос експлоатационог права (ПИМ има каменолом), при чему би купац имао обавезу преузимања радника и ова обавеза би била у вези са уговором о преносу експлоатационог права.

Продаја имовине је планирана зато што не постоји могућност процене потраживања и обавеза, а самим тим не постоји ни могућност процене вредности капитала.

Иако је неколико пута одржавана седница Управног одбора, програм реструктурирања који су предложили Агенција за приватизацију и саветник никада није усвојен, а уместо тога усвојен је други предлог програма реструктурирања.

Наведени документ је концептуално другачији од програма реструктурирања који је сачинио саветник Агенције и представља концепт финансијског реструктурирања, утемељен на неиспитаним и произвољно процењеним обавезама и потраживањима.

Овај документ не садржи јасан начин завршетка процеса приватизације предузећа након спроведеног реструктурирања.

Програм је неприхватљив за Агенцију за приватизацију зато што није у складу са Законом о приватизацији, као ни са Уредбом о поступку и начину реструктурирања субјеката приватизације.

Такође, овај документ је неприхватљив и зато што ово предузеће послује са губитком дуги низ година, при чему је висина исказаног губитка премашила вредност капитала, обавезе предузећа евидентиране у пословним књигама веће су од 110 милиона евра, немогуће је утврдити интерне односе и потраживања између зависних предузећа, а нема ни поузданих података о вредности потраживања по извршеним пословима у иностранству.

Након што органи предузећа буду усвојили програм реструктурирања, који омогућава приватизацију предузећа у складу са прописима, биће омогућен и наставак процеса приватизације овог друштва, додаје се у саопштењу.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs