Београд/Њујорк, 25. јул 2008. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић поручио је данас у Њујорку на седници Савета безбедности УН посвећеној Косову и Метохији да Србија не може прихватити насилну поделу своје државе и да ће наставити томе да се супротставља.
Јеремић је том приликом истакао да је Србија поносна европска демократска земља, чији добро познат став о једностраном проглашењу независности јужне покрајине остаје непромењен.
Он је нагласио да је овим чином озбиљно доведено у питање експлицитно значење Резолуције 1244, којом су, преко Повеље УН, све државе чланице обавезне да поштују суверенитет и територијални интегритет Србије.
Подривање принципа суверенитета свугде у свету је опасна игра, пуна преседана и политичких последица. Као резултат тога, међународно право и стратешки приоритети региона су у опасности да буду жртвовани на олтару политичке брзоплетости, оценио је министар спољних послова.
Према његовим речима, Србија неће штедети напора да искрено сарађује са Уједињеним нацијама у проналажењу прихватљивог, далекосежног решења када је реч о реконфигурацији међународног цивилног присуства на Косову, али оно не сме ићи изван "црвених линија" означених Резолуцијом 1244.
Јеремић је упозорио на то да реконфигурација не сме ни на који начин погазити суверенитет и територијални интегритет Републике Србије и додао да је сада од кључног значаја наставити на прави начин, уз пуно ангажовање Србије.
Реконфигурација мора бити завршена уз нашу сагласност и експлицитно одобрена у Савету безбедности. То је једини начин да јој се да легитимитет и обезбеди одрживост, објаснио је министар.
Он је извештај генералног секретара УН Бан Кимуна, којим је практично дао одобрење свом изасланику Ламберту Занијеру да отпочне процес преобликовања УНМИК-а, оценио као грубо кршење Резолуције 1244, посебно с обзиром на чињеницу да се у њему експлицитно не осуђује нелегално усвајање устава Косова.
Јеремић је међутим истакао да је његов
састанак са генералним секретаром УН прошле седмице допринео разумевању које би могло да доведе до споразума, који ће напослетку захтевати одобрење Савета безбедности УН.
Глас Србије о реконфигурацији и о многим другим стварима више се не може избећи или занемарити, упозорио је он и додао да би правац реконфигурације, пошто добије експлицитну потврду у Савету безбедности, морао да се позабави конкретним и бројним изазовима са којима се српска заједница на Косову тренутно суочава.
Министар спољних послова је у том погледу навео три примера – после једностраног проглашења независности Косова мањи број интерно расељених особа се вратио у покрајину, настављено је културно чишћење, а враћање нелегално заплењене имовине налази се на мртвој тачки.
Према његовим речима, живот за најугроженију заједницу у Европи постао је готово неиздржив, при чему за многе Србе на Косову њихова судбина зависи од вере да могу да преживе упркос непријатељству њихове непосредне околине.
Будућност западног Балкана лежи у Европској унији и Србија је озбиљна када је реч о брзом обезбеђивању свог чланства у тој организацији. Ми смо недвосмислено показали ову суштинску опредељеност протеклих дана одлучним корацима који су предузети на потврђивању наше пуне сарадње са Међународним кривичним судом за бившу Југославију, подсетио је Јеремић.
Време је да се престане са поделама из недавне прошлости и да се окрене нови лист, поручио је он и додао да садашњост види као историјски тренутак, веома важан и за Србију и за Европску унију.
То је нова реалност до које желимо да дођемо заједно са нашим партнерима и пријатељима, али и стратешки оквир за наш приступ решавању проблема Косова, истакао је министар.
Јеремић је подсетио на то да је формирана нова Влада Србије, која је спремна да убрза напредовање према пуноправном чланству земље у ЕУ, да активно допринесе изградњи регионалног мира, али је такође одлучна и у одбрани свог суверенитета и територијалног интегритета.