Београд/Њујорк, 19. јул 2008. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић рекао је да је генералном секретару Уједињених нација Бан Кимуну пренео најоштрији приговор наше земље због тога што је процес реконфигурације међународног цивилног присуства на Космету почео без сагласности Београда.
Јеремић је пренео да је синоћ,
у седишту светске организације у Њујорку, истакао да ако уопште мора да дође до реконфигурације цивилног присуства на Космету, Београд мора бити део тих преговора.
Он је нагласио да наша земља у томе може недвосмислено да рачуна на подршку Руске Федерације и Кине.
Министар спољних послова је у интервјуу за агенцију Итар-Тас, после синоћњег сусрета са генералним секретаром УН, изјавио да се Бан Кимун сагласио са тим да Србија треба да учествује у процесу реконфигурације међународног цивилног присуства на Косову и Метохији.
Рекао сам генералном секретару да Влада Србије очекује да се процес реконфигурације неће завршити без сагласности Београда и СБ УН, навео је Јеремић и нагласио да је за легалну основу било каквог међународног цивилног присуства на Косову потребно да се донесе апсолутно недвосмислена одлука СБ УН.
Он је изразио задовољство сусретом са генералним секретаром УН, као и наду да ће коначни резултат бити прихватљив за Београд.
То што је прихватљиво Београду одређено је нашом принципијелном политиком о Косову, која се састоји у томе да се никада нећемо сагласити са нарушавањем суверенитета и територијалне целовитости наше земље, поновио је министар.
Према његовим речима, Србија се нада да ће статус будућег међународног присуства на Косову бити неутралан, да неће ни на који начин довести у питање суверенитет и територијалну целовитост Србије и, што је најважније, да његов циљ неће бити спровођење плана Мартија Ахтисарија.
Он је подсетио на то да је тај план Србија одбацила и да он није добио одобрење СБ УН, тако да за Србију Ахтисаријев план просто не постоји.
Изражавајући уверење да ће се на крају постићи сагласност у вези са будућом конструкцијом међународног цивилног присуства у покрајини, министар је истакао задовољство због пуне подршке Москве нашој земљи.
Такође, он је изразио наду да ће обраћање Србије Генералној скупштини УН у септембру, која треба да се изјасни о упућивању захтева Међународном суду правде ради испитивања легалности једнострано проглашене независности Косова, добити подршку огромне већине земаља.
Готово да не могу да замислим аргументе које би било могуће навести против захтева било које земље да постави такво питање пред Међународним судом, рекао је Јеремић и додао да Београд и у томе има подршку Москве.
Министар спољних послова је најавио да ће наредних месеци упорно радити на томе да се добије подршка већине делегата Генералне скупштине УН.