Београд, 24. јул 2008. године – Министар животне средине и просторног планирања у Влади Републике Србије Оливер Дулић изјавио је да је Влада на данашњој седници утврдила одређени број предлога закона важних за испуњавање Акционог плана Србије за приближавање Европској унији.
Дулић је на конференцији за новинаре, одржаној након седнице Владе, прецизирао да су утврђени предлози закона који се односе на сектор заштите животне средине и Министарства правде, а тичу се усаглашавања наших државних структура са структурама ЕУ.
Он је такође навео да је Влада усвојила
информацију која предвиђа повратак са консултација амбасадора Србије у земље Европске уније које су признале једнострано проглашену независност Косова и Метохије.
Предлог о враћању са консултација 11 амбасадора Србије у земље ЕУ поднело је Министарство спољних послова, подсетио је министар и објаснио да ће амбасадори, према једногласној одлуци Владе, бити враћени у Аустрију, Бугарску, Чешку, Финску, Француску, Холандију, Италију, Мађарску, Немачку, Словенију и Шведску.
Дулић је указао на то да је ова одлука донета у циљу побољшања наше дипломатске позиције и отварања маневарског простора за ширу дипломатску акцију, уз напомену да је Влада такву одлуку донела имајући у виду два приоритета – даљу борбу за очување Космета унутар Србије и интензивирање европских интеграција.
Чланови Владе су, како је пренео, утврдили да је мера повлачења амбасадора као део Акционог плана дала добре резултате, али да је сада време за нову дипломатску акцију.
Он је истакао да ова одлука ступа на снагу даном доношења и да нема потребе да буде потврђена у Скупштини Србије, уз очекивање да ће амбасадори већ током наредне седмице бити враћени у земље из којих су повучени.
Важно је да се овом одлуком пошаље порука да Србија није одустала од одбране Косова и Метохије, рекао је министар и нагласио да неће бити донете одлуке о повратку амбасадора у остале земље пре одржавања Генералне скупштине УН, на којој ће бити затражено од Међународног суда правде да дâ препоруку да ли је признање независности Косова легалан процес.
Према његовим речима, у случају да неке земље Европске уније у наредном периоду признају независност Косова, биће издата препорука како да се у том случају реагује.
Истовремено, Дулић је пренео да је Влада Србије данас разрешила координаторе у већини општина на Косову и Метохији, с обзиром на то да за њима нема више потребе након избора нових општинских скупштина на Космету које чине Срби.
Министар животне средине и просторног планирања је додао да је Влада примила извештај министра за Косово и Метохије Горана Богдановића о реконфигурацији међународне управе у покрајини.