Београд, 20. јул 2008. године – Министар спољних послова у Влади Републике Србије Вук Јеремић изјавио је данас да ће на наредној седници Владе предложити повратак амбасадора Србије у земље чланице Европске уније, који су из њих повучени на консултације након признавања једнострано проглашене независности Космета.
Јеремић је на конференцији за новинаре, одржаној у Влади Србије, рекао да је Министарство донело одлуку о томе да на наредној седници Владе у четвртак, након консултација са председником Републике, предложи парцијалну ревизију Акционог плана која ће подразумевати повратак амбасадора у земље ЕУ и нормализацију односа.
Он је објаснио да је предлог за враћање амбасадора у циљу повећања дипломатских ресурса и напора Србије како би до краја године наша земља добила статус кандидата за чланство у ЕУ.
Према његовим речима, враћање амбасадора се односи искључиво на земље Европске уније и уколико Влада подржи предлог, амбасадори ће бити враћени одмах.
Процењено је да ће ова ревизија Акционог плана донети оптималан учинак, оценио је министар и истовремено нагласио да Србија никада не сме послати сигнал који би могао бити протумачен као одустајање од одбране територијалног интегритета и суверенитета земље.
Мислимо да је Акциони план упркос критикама донео изузетне резултате и да је наш учинак на спољнополитичком плану огроман јер је веома мали број земаља признао једнострану независност Косова, које није постало члан ниједне важне међународне институције, подсетио је Јеремић.
Он је додао да сада, међутим, наступа нова етапа у спровођењу Акционог плана, при чему све остале тачке овог плана остају на снази.
На питање новинара да ли се у вези са овим предлогом консултовао са руским званичницима током недавне
посете Москви, министар је рекао да је Србија суверена држава која своје одлуке доноси сама, али да је током разговора са министром спољних послова Русије Сергејом Лавровим ова идеја добила апсолутну подршку.
Јеремић је пренео да Лавров сматра да је ово изванредна идеја и корак који оптимизира наше дипломатске ресурсе и напоменуо да ће бити враћени исти амбасадори који су и повучени на консултације, као и да ће бити враћени одмах зато што Србија нема времена за губљење.
Истовремено, министар спољних послова је најавио да ће наредне недеље почети преговори Београда са Уједињеним нацијама о међународном цивилном присуству на Косову и Метохији.
План Мартија Ахтисарија не постоји и ниједна мисија на Косову не сме да спроводи тај план који је Србија одбацила, нити он може бити основа за присуство мисије ЕУ, нагласио је Јеремић.
Сутра ујутро упућујем позив шефу УНМИК-а Ламберту Занијеру за преговоре, прецизирао је он и додао да очекује да ће проговори почети већ у току наредне седмице, уз напомену да је генерални секретар УН Бан Кимун овластио Занијера да води преговоре.
Након разговора у Њујорку, Паризу и Москви можемо да кажемо да процес преговора о међународном цивилном присуству у јужној српској покрајини "под капом УН" почиње наредне седмице, указао је министар и објаснио да је то резултат договора са генералним секретаром УН, уз подршку Русије.
Према његовим речима, црвене линије које се тичу Косова и Метохије остају непромењене у односу на оне које је имала претходна Влада, при чему Србија ниједним чином неће пристати на било шта што доводи у питање суверенитет и територијални интегритет земље.
Такође, он је рекао да Београд цени спремност ЕУ да преузме важну улогу у међународном цивилном присуству на Косову, али је нагласио да се то не може десити без сагласности Савета безбедности УН и Србије.
Мандат Европске уније на Косову не сме бити да она спроводи Ахтисаријев план. То сам експлицитно пренео и министру спољних послова Француске Бернару Кушнеру који представља Унију, као и генералном секретару УН, подсетио је Јеремић.
Србија, како је навео, има чврсту намеру да на наредном заседању Генералне скупштине УН у септембру поднесе резолуцију којом се тражи консултативно мишљење Међународног суда правде о једностраном проглашењу независности Косова.
Наша земља тражи одговор на питање од Међународног суда правде да ли су привремене институције Косова и Метохије 17. фебруара, када су једнострано прогласиле независност од Србије, прекршиле међународно право, додао је Јеремић.
Он је напоменуо да тај поступак у УН неће бити једноставан, будући да Србија мора да придобије већину за то у Генералној скупштини коју чине 192 земље, од којих су неке најважније против те резолуције.
Против нас имамо изузетно респектабилне земље које на то питање гледају другачије. Учинићемо све да добијемо већину, верујемо да је међународно право на нашој страни. Ако у томе успемо, биће то највећа дипломатска победа наше земље од оснивања Покрета несврстаних, закључио је Јеремић.