Београд, 30. април 2008. године – Потпредседник Владе Републике Србије Божидар Ђелић изјавио је данас да је Споразум о стабилизацији и придруживању кључни елемент стабилности за све оне који намеравају да инвестирају у Србију, будући да обезбеђује дугорочну економску стабилност.
Ђелић је на конференцији за новинаре одржаној у Влади Србије истакао да је наша земља потписивањем Споразума о стабилизацији и придруживању оверила своју европску будућност и добила значајне трговинске повластице у области инвестиција и извоза.
Према његовим речима, први директан ефекат потписивања Споразума јесте
Меморандум о стратешком партнерству између италијанског "Фијата" и "Заставе" из Крагујевца, који је данас потписан у Београду.
Он је објаснио да је такође загарантована и годишња квота за извоз шећера од 180.000 тона, као и квота за извоз говеђег меса од 8.700 тона годишње.
Србија је, како је навео, први пут добила и загарантовану квоту за извоз вина у ЕУ од 63.000 хектолитара на годишњем нивоу, док рибарска индустрија добија додатни подстицај добијањем загарантоване квоте за извоз 15 тона пастрмке и 60 тона шарана годишње.
Истовремено, потпредседник Владе је нагласио да Споразум у потпуности поштује целовитост и територијални интегритет Србије, што гарантује члан 135 овог документа.
Он је истакао да се захваљујући Споразуму убрзава пут ка потпуном укидању виза за путовања у ЕУ, као и да већина држава чланица Уније подржава иницијативу Србије да се укине такса од 35 евра за "шенген" визе.
Ђелић је такође изразио уверење да ће Србија, након што је потписала Споразум о стабилизацији и придруживању, за четири године ући у Европску унију.
Он је поновио да је потписивање Споразума врхунски чин патриотизма оних који су јуче били у Луксембургу, и додао да су Споразум о стабилизацији и придруживању и пратећи прелазни споразум ступили на снагу одмах по потписивању, али да њихова примена зависи од тога да ли ће будућа влада сарађивати са Хашким трибуналом и да ли ће извештај главног тужиоца овог суда Сержа Брамерца бити позитиван.
У делу Споразума, који је на конференцији достављен новинарима, наводи се да се Споразум не примењује на Косову и да не доводи у питање садашњи статус покрајине, нити одређивање његовог коначног положаја према Резолуцији 1244.