Београд, 11. децембар 2007. године – Амбасадор Руске Федерације у Београду Александар Алексејев уручио је данас министру рударства и енергетике у Влади Републике Србије Александру Поповићу нацрт споразума којим је предвиђена сарадња двеју земаља у области нафтне и гасне привреде.
 |
 |
 |
Александар Поповић и Александар Алексејев |
Поповић је на заједничкој конференцији за новинаре са Алексејевим истакао да нацрт предвиђа стратешко партнерство Руске Федерације и Србије у изградњи подземних складишта гаса на територији наше земље, као и стратешко партнерство у модернизацији Нафтне индустрије Србије (НИС).
Он је прецизирао да овај документ представља продужетак
Меморандума о разумевању који је потписан у децембру прошле године и који се односио на изградњу магистралног крака гасовода "Јужни поток" кроз Србију.
Овакав споразум учинио би Србију енергетским лидером у региону јер би чињеница да би један крак "Јужног потока" ишао кроз нашу земљу обезбедила Србији велике приходе од транзита, али и дугорочну енергетску безбедност не само у снабдевању гасом већ и електричном енергијом, објаснио је министар.
Према његовим речима, овим актом био би омогућен и додатни развој индустрије, како оне која користи гас као енергент, тако и оне која га користи као сировину, што би покренуло нове инвестиције и отварање нових радних места.
Поповић је указао на то да је ова врста сарадње од великог значаја за Србију јер се њоме решава једно од кључних питања сваке земље, а то је обезбеђење довољне количине енергената за грађане и привреду.
Он је навео да још не може да говори о детаљима реализације споразума јер они тек треба да буду прецизирани и додао да ће почетак радова зависити и од пројектовања, будући да је реч о гасоводу који не пролази само кроз Србију.
Код утврђивања дефинитивне трасе потребно је да и друге земље учеснице ураде оно што је неопходно, рекао је министар и нагласио да ће српска страна, када споразум буде потписан, максимално брзо обезбедити све услове за изградњу дела гасовода кроз Србију.
Поповић је изразио очекивање да ће споразум бити усаглашен у наредних месец дана и додао да ће документ, на коме ће можда бити измена током разговора двеју страна, када буде достављен парламенту, бити доступан суду јавности.
Истовремено, он је најавио да ће у складу са процедуром, као надлежни министар, проследити Нацрт споразума Влади Србије и упутити предлог да се формира радна група у којој би били председник и потпредседник Владе и ресорни министри надлежни за питања која се односе на споразум.
Према његовим речима, када та радна група са руским партнерима проучи акт и уговори коначну верзију споразума, тај документ биће достављен Скупштини Србије на ратификацију.
Алексејев је оценио да би потписивање споразума представљало веома важан догађај у односима Србије и Русије.
Он је указао на то да је овај нацрт значајан за развој укупних односа двеју земаља и да ће утицати на енергетску безбедност читавог региона, уз напомену да развој привреде сваке земље није могућ без стабилне, моћне и перспективне енергетике.
Алексејев је нагласио да са председником Републике и председником Владе Србије Русија активно ради на реализацији постављених циљева и додао да су прве оцене јако позитивне, што је охрабрујуће.
У случају реализације наших планова Србија ће прећи из статуса земље потрошача у земљу транзита, навео је руски амбасадор и оценио да је овај нацрт добро средство да се обезбеди енергетска безбедност за Србију, и то дугорочно.
Он је истакао да је све спремно за то да реализација ових пројеката започне што пре и рекао да ће сваки детаљ пројекта бити усклађен са српским партнерима јер је реч о три највећа заједничка пројекта, о чијој ће реализацији бити међусобних договора.