Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Конференције за новинаре > Министарство рада за првих сто дана започело бројне реформске процесе

Министарство рада за првих сто дана започело бројне реформске процесе

Београд, 8. јун 2004. године – За првих сто дана рада Министарство за рад, запошљавање и социјалну политику кренуло је у озбиљне реформске процесе, изјавио је министар за рад, запошљавање и социјалну политику у Влади Републике Србије Слободан Лаловић и истакао да је Министарство одлучно да настави са реформама у свим областима за које је надлежно и одговорно.

Лаловић је нагласио да је циљ реформи свих области које се налазе у надлежности овог министарства потпуно усклађивање домаћих прописа са европским стандардима и навео неколико кључних области у којима се спроводе реформски процеси – радно законодавство, област запошљавања, пензиони систем, социјални дијалог, социјална заштита, као и унутрашња организација Министарства рада како би могло да одговори на изазове и задатке који предстоје на рефомском путу.

Министар је објаснио да се реформа радног законодавства испољава кроз доношење новог Закона о раду, који представља усклађивање са европским прописима и стандардима, као и низа других мањих закона. Он је додао да се у Министарству ради и на изради посебног закона који ће дефинисати положај странаца у Србији, с обзиром на то да услед процеса приватизације већ има странаца који раде у нашој земљи, а до сада та материја није била законски обухваћена и дефинисана.

Према његовим речима, реформа у области запошљавања укључује и одређену законску активност на којој Министарство ради, али и израду националне стратегије запошљавања, као кључног стратешког документа који треба да дефинише политику запошљавања у Србији у наредним годинама. Израда ове стратегије је при крају и ускоро би требало да буде представљена јавности.

Министар је истакао да је реформа у области пензионог система кључна област, уз напомену да је у току рад на два закона који би требало да реформишу ту област – закон о добровољном пензионом осигурању и закон о социјалним доприносима. Он је најавио да би на јесен требало да буду завршене и измене матичног закона о пензионо-инвалидском осигурању.

Министарство има реформски приступ и у области социјалног дијалога и ради на његовом дефинисању и подстицању. У том смислу, Министарство је припремило и одређене законе који треба да представљају основ за функционисање социјалног дијалога, а истовремено ради и на практичном развоју тог дијалога.

“У овом послу не желимо да тежимо демагогији, већ захтевамо од свих учесника у социјалном дијалогу одговорност и очекујемо да опште интересе ставе испод личних интереса, циљева и позиција”, истакао је Лаловић.

Што се тиче реформе у области социјалне заштите, Лаловић је подсетио на то да се у скупштинској процедури налази Предлог закона о социјалној заштити, који треба да унесе реформски курс у целокупну политику социјалне заштите, због чега је он централни акт. Према његовим речима, у припреми је и закон о породичној и дечјој заштити, као и читав низ прописа који треба у целини да реформишу област социјалне заштите.

Министар је објаснио да реформа социјалне заштите, поред законодавне активности, обухвата и практичну активност која се спроводи кроз реализацију многобројних програма и пројеката, које су подржали донатори из иностранства. Суштина тих пројеката и, реформе у овој области уопште, јесте стварање услова и стандарда који су примерени европском нивоу пружања услуга из овог сегмента. Лаловић је додао да Министарство ради и на унапређењу појединих облика социјалне заштите, као што је на пример хранитељство, као вид заштите деце.

Он је истакао да Министарство води посебну бригу о угроженим групама друштва и додао да је у том смислу у склопу Министарства рада, запошљавања и социјалне политике формиран посебан сектор који се бави проблемима инвалидних особа, уз напомену да у Србији има приближно 700.000 особа са одређеним хендикепом.

Такође, Министарство спроводи и непосредне, континуиране активности на сузбијању “рада на црно” преко инспектората рада, а како би се успешно и ефикасно спроводио овај посао, истовремено се реформише и ова служба Министарства.

Према његовим речима, цело Министарство је у процесу реформисања изнутра, како би могло да одговори потребама времена и изазовима са којима треба да се суочи. Он је додао да је Министарство за ових сто дана обновило, учврстило и развило сарадњу са бројним донаторима и међународним организацијама, које желе да подрже и помогну реформске процесе овог министарства, али и свих осталих области, и истакао да је то добра вест, с обзиром на то да је реформско опредељење једино које Србија има.

Преузмите документ:

  Сто дана рада Министарства рада, запошљавања и социјалне политике у десет тачака


Аудио/видео прес
Тонски и видео записи са конференција за новинаре чланова Владе Републике Србије

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs