Београд, 15. март 2017. године – Директор Канцеларије за Косово и Метохију Владе Републике Србије Марко Ðурић поручио је данас да је одлука привремених институција власти у Приштини о присвајању имовине Србије противправна, противуставна, противзаконита и ништавна јер не производи правне последице.
Ðурић је на конференцији за новинаре након састанка са политичким представницима Срба са Косова и Метохије истакао да ће Влади Србије предложити да на наредној седници поништи ову противправну одлуку, којом Приштина жели да легализује отимање српске имовине.
Директор Канцеларије за Косово и Метохију подсетио је на то да је Влада сличном одлуком успешно заштитила државне и националне интересе приликом покушаја Приштине да отме комбинат
"Трепча".
Он је саопштио да је Приштина одлуку донела 1. марта, без консултација са представницима Срба, при чему је та одлука стидљиво објављена пре два дана на сајту Владе Косова.
Та одлука, како је оценио, представља наставак дугогодишње тежње сепаратистичких представника Албанаца да легализују отимачину и да, економски обесправљујући Србе и Србију, доврше искорењивање Срба из јужне покрајине и заокруже процес етничког чишћења.
Ђурић је истакао да очекује јасну реакцију међународне заједнице на ту криминалну одлуку, са истом жестином као што је реаговала на покушај доношења одлуке о формирању такозване "војске Косова".
Он је поручио да је реч о колосалној пљачки и отимачини на коју Србија никада неће пристати, и подвукао да ће Влада Србије и представници Срба са Косова у тој борби бити јединствени.
Ðурић је навео и да разуме представнике Срба с Косова који кажу да физички неће дозволити узурпацију јавних предузећа у покрајини.
Он је истакао да су политички представници Срба на Космету данас поручили да неће дозволити спровођење поменуте одлуке, и додао да ће борба бити дуга и тешка, али да нема одустајања.
Ово нас, како је упозорио, удаљава од дијалога, нормализације односа и мира и стабилности, чему Србија тежи.
Ђурић је објаснио да се одлука привремених институција власти у Приштини односи на 29 одсто укупног земљишта на Космету, односно на више од 1,2 милиона метара квадратних службених објеката и приближно 145.000 метара квадратних пословних зграда.
Такође, како је навео, поменута одлука се односи и на приближно 24.000 метара квадратних стамбених зграда, више од 4.000 метара квадратних зграда посебне намене, као и приближно 753.000 метара квадратних различитих привредних објеката.
Он је објаснио да је реч о "Трепчи", "Брезовици", "Косметпревозу", државним предузећима "Железница", "ЕПС", површинским коповима ТЕ "Обилић", ЕМС, "Електрокосмет", "Ибар" Зубин Поток, ПТТ, "Србијашуме", НИС, Аеродром Приштина и Национални парк "Шара".
Директор Канцеларије за Косово и Метохију је нагласио да је Србија већински власник 155 предузећа у покрајини, и саопштио да је поменута имовина вредна више од 200 милијарди долара.
Имамо папир за сваки шраф, за сваку машину, за сваки квадратни метар, сваки комад наше имовине. Имамо и порекло, и ко је платио и одакле долази, и ту нема простора ни за шта, осим за лажи и манипулацију и зато сви озбиљни инвеститори на Косову и Метохији, на жалост свих који тамо живе, не желе да дођу у покрајину, закључио је Ђурић.