Београд, 11. октобар 2016. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић саопштио је да је Влада Србије данас донела одлуку о поништавању свих правних последица аката и радњи привремених институција самоуправе у Приштини који се односе на правни и фактички положај Трепче АД.
Вучић је на конференцији за новинаре у Влади Србије истакао да је Влада била принуђена да донесе овакву одлуку јер жели да Трепча настави да ради.
Трепча је од виталног значаја за опстанак севера Косова и Метохије, нагласио је премијер и додао да је Влада Србије прихватила предлог Канцеларије за Косово и Метохију у највећем делу.
У Трепчи тренутно ради 600 до 1.200 људи, а 3.000 је на буџету. У Трепчи имамо два рудника, два на северу која су отворена, Бело Брдо и Црнац, оба се већим делом налазе на територији централне Србије, подсетио је Вучић.
Он је истакао да је од почетка преговора у Бриселу тражио да се воде разговори о имовини, али да до тога није дошло, и поновио да Србија мора да настави да разговара са Европом и свим другима, као и да настави свој економски пут.
Премијер је поставио питање зашто су приштинске власти донеле Закон о Трепчи, поручивши да, ако је намера да се каже да је Звечан њихов јер је цела општина настала на имовини Трепче, то неће бити могуће.
Не могу да разумем зашто су то урадили, као ни оне који су то допустили. Одлука нема смисла. Контролисали су јужни део Митровице још од 1999. године у потпуности, још пре проглашења независности такозване државе Косово, истакао је Вучић и нагласио да су у Звечану српске куће и да тамо нема Албанаца.
Те куће нису ваше и не могу бити ваше, поручио је премијер Србије властима у Приштини.
Он је подсетио на то да је српска делегација 25. августа 2015. године у Бриселу потписала споразуме о формирању ЗСО, енергетици, телекомуникацијама и мосту у Косовској Митровици, истичући да је то за Србију "свето писмо", да није политичка игра, већ показатељ да наша земља ствари хоће да спроведе у дело.
Али, како је навео, оно на чему смо инсистирали и на првом, али и на сваком следећем састанку у Бриселу, јесте да разговарамо о имовини, да не бисмо решавали један проблем, а онда се то после користило као правило за остале проблеме.
Према његовим речима, питање имовине никада није стављено на дневни ред бриселског дијалога, иако је у осталим питањима лако постићи договор, попут тога да на Газиводама раде и Срби и Албанци.
Он је поручио да нико не може да тврди да сва имовина припада такозваној држави Косово, јер су то зграде, како је рекао, које је Србија изградила током последњих десет година.
И да неко каже 'частите нас', немамо право на то. И да хоћемо да частимо тих 19 зграда, изградићемо још 190 других. Немамо проблем. Али проблем јесте то што хоће да користе питање имовине како би тражили Валач, Газиводе и друго, поручио је Вучић.
То је проблем и Србија на то не може да пристане, поновио је он и истакао да држава Србија неће оставити свој народ на Косову и Метохији на цедилу и да Срби у покрајини могу да се осећају безбедно и сигурно, за шта, како је рекао, има гаранције НАТО.
Биће компромиса, ми смо спремни, ако су и други спремни, јер је важно да идемо напред и да размишљамо о будућности, поручио је Вучић.
Премијер је саопштио да је он одлучио да се о питању Трепче не тражи ванредна седница Савета безбедности УН, јер још није угрожен мир, уз напомену да је то једина тачка предлога Канцеларије за Косово и Метохију коју није прихватио.
На Савет безбедности се иде уколико је угрожен мир. Мислим да то још није случај. Одлука Приштине јесте опасан потез, али мир још није угрожен, нагласио је Вучић и поновио да ће Влада покушати да искористи све могућности разговора и дијалога за решавање проблема.
Он је истакао да прихвата сву одговорност за своју одлуку, и подсетио на то да у СБ УН предстоји расправа о Косову и Метохији у новембру, за коју је министру спољних послова дат налог да говори о питању Трепче.
Вучић је оценио и да је добра одлука српских политичара у косовској влади и парламенту да замрзну своје функције, истакавши да ће с њима тек разговарати, уз напомену да су они највећи део својих одлука увек желели да усаглашавају са одлукама Владе Србије.
Премијер је, говорећи о томе да ли ће догађаји око Трепче и Телекома утицати на промену курса и политике Србије, рекао да наша земља остаје на европском путу и да неће уводити санкције Русији.
Србија остаје на европском путу, то је политика коју сам кандидовао на изборима и нисам лагао када сам је предложио. Ако могу да водим такву владу, водићу је, ако не – нека је води неко други, поручио је Вучић.
Он је истакао и да је смрт дечака у Лозници ужасан и застрашујући случај који се више не сме догодити у Србији.
То је била тема и на данашњој седници Владе, саопштио је премијер и додао да је лично од министра здравља Златибора Лончара тражио посебан ангажман и доношење одлука у Министарству здравља.
Није нормално да дете поломи руку и да због тога страда и неко мора да сноси последице за то што се догодило, упозорио је Вучић и најавио да ће убудуће професори и најеминентнији стручњаци одлазити редовно у унутрашњост, као и да ће морати да се поштују све процедуре.
Премијер је најавио и да ће од 4. до 6. новембра боравити у Риги, где ће бити одржан самит Кине и 16 земаља централне и источне Европе.
Вучић је потврдио да ће се том приликом састати и са председником Владе НР Кине Ли Кећијангом, а имаће и низ билатералних сусрета са званичницима других земаља.