Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Србија посвећена борби против расне дискриминације

Србија посвећена борби против расне дискриминације

Београд, 21. март 2016. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић поручила је данас да је свест грађана о борби против дискриминације на вишем нивоу у односу на претходне године, али да је и даље дистанца најизраженија према Ромима.

Пауновић је у изјави за агенцију Танјуг, поводом Међународног дана борбе против расне дискриминације, који ће данас бити обележен у Србији низом манифестација, оценила да је Влада у претходној години посвећено радила на пуној примени антидискриминационих прописа, пре свега Стратегије превенције и заштите од дискриминације.

Према њеним речима, бројне активности Владе, цивилног друштва, независних тела и медија допринели су подизању свести грађана, али и бољој примени антидискриминационог законодавства.

У нашем друштву је, како је поновила, дистанца и даље најизраженија према Ромима, због чега постоји потреба да се још интензивније ради на сузбијању антиромских ставова.

Она је подсетила на то да је у складу са обавезама преузетим приступањем Међународној конвенцији о укидању свих облика расне дискриминације, Србија доставила Други и Трећи периодични извештај Комитету за укидање свих облика расне дискриминације.

Влада је први пут успоставила механизам за праћење спровођења свих препорука које је добила од УН, па и препорука Комитета за укидање свих облика расне дискриминације, навела је Пауновић и додала да је наша земља у процесу извештавања до сада добила 21 препоруку од комитета УН.

Она је изразила очекивање да ће увођење овог систематског праћења дати значајан допринос у спровођењу преузетих међународних обавеза, али пре свега у бољем остваривању људских права у Србији.

Такође, грађани Србије су показали висок степен разумевања у случају избегличке кризе, навела је Пауновић, подсетивши на то да је више од 700.000 људи прошло преко територије Србије.

У прошлој години нису уочени расистички или увредљиви начини говора о мигрантима, нити физички напади, што још једном говори у прилог томе да је Србија друштво у коме не постоји изражена расна дискриминација, закључила је она.

Сваке године се широм света обележава Међународни дан борбе против расне дискриминације у знак сећања на 21. март 1960. године, када је у Јужноафричкој Републици убијено 69 људи који су мирно демонстрирали против апартхејда.

Међународни дан борбе против расне дискриминације прогласиле су Уједињене нације 1966. године, а обележавање овог дана има за циљ подсећање на то да се боримо против расне дискриминације и то свуда, свакога дана и читаве године.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs