Вучић је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Политика" објаснио да своје уверење да се о томе може постићи договор са Међународним монетарним фондом (ММФ) заснива на врло реалним показатељима, уз напомену да све зависи од нашег рада, а не од неког другог.
Делегацију ове међународне финансијске институције која ускоро долази у Србију дочекаћемо са потпуно испуњеним захтевима из области фискалне консолидације, и много бољим резултатима од очекиваних, додао је премијер.
Он је подсетио на то да је буџетски дефицит у првом кварталу прошле године износио 75 милијарди динара, због чега је са ММФ-ом постигнут договор о томе да дефицит закључно са мартом буде 55 милијарди динара.
Успели смо да он буде свега 21,5 милијарди динара јер смо започели спровођење веома тешких и непопуларних мера. После првих месеци њихове примене резултати су уочљиви. Наравно, то је само почетак, али он показује да се тежак рад и труд исплате, поручио је Вучић.
Суштина споразума са ММФ-ом јесте остварење одрживог система српске економије, пре свега њеног фискалног дела, указао је он и нагласио да дугорочно морамо да спустимо фискални дефицит испод три одсто.
Према његовим речима, у условима чврсто контролисаног дефицита, какав данас имамо, повећање плата и пензија допринело би додатној потрошњи и повећању приходне стране буџета, а не би направило драматичне проблеме Влади на расходној страни.
На питање како се повећање плата и пензија уклапа у његову изјаву да је мањи буџетски дефицит делом резултат уштеда на инвестицијама и да се то мора променити, премијер је одговорио да ће у периоду који је пред нама то свакако бити промењено.
Повећање плата и пензија зависи од нас и уверен сам да ћемо то постићи до краја године, поновио је он и оценио да ће грађани тиме добити јасан сигнал да је Србија на добром путу и да вредним радом можемо да постигнемо још боље резултате.
Истовремено, Вучић је истакао да отварање поглавља у преговорима о приступању Европској унији зависи од наших европских партнера и да је Србија урадила све што је било у њеној могућности.
Према његовим речима, све што је било у нашим рукама, од дијалога са Албанцима до успешног окончања скрининга, уз све економске и политичке реформе које су наишле на подршку Брисела, ми смо урадили.
Брисел треба да донесе одлуку да ли жели Србију у Европи, нагласио је он и подсетио на то да су речи високог представника ЕУ
Федерике Могерини у Београду биле охрабрујуће.