Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Српски привредници подржавају започете реформе

Српски привредници подржавају започете реформе

Београд, 21. новембар 2014. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић поручила је данас да је Влада отворена за предлоге привредника за побољшање пословног окружења и јачање привредног сектора у Србији.

Фото: Танјуг

Михајловић је у Привредној комори Србије, где су представљени резултати „Анкете 1.000 предузећа“, која је део УСАИД Пројекта за боље услове пословања, оценила да се пословно окружење у нашој земљи поправља.

Да је Србија на добром путу, како је указала, показује почетак спровођења фискалне консолидације, реформа јавног сектора и споразум са Међународним монетарним фондом (ММФ) о новом аранжману.

Такође, то је и сигнал инвеститорима да се у нашој земљи ствари крећу у добром правцу, навела је она и додала да се чине велики напори на стварању законског оквира за пословање, као што је припрема новог закона о планирању и изградњи.

Према њеним речима, међу највећим проблемима за пословање привреде издвајају се компликоване административне процедуре, као и чекање на издавање дозвола за градњу.

Такође, како је навела, Србија је на листи конкурентности на 96. месту у свету, што се мора поправити у наредном периоду.

Вршилац дужности председника Привредне коморе Србије Миливоје Милетић оценио је да је унапређење услова пословања изузетно значајна тема за пословну заједницу у нашој земљи.

Милетић је објаснио да је сврха поменуте анкете да укаже на све проблеме са којима се суочавају привредници у свом пословању.

Креатори економске политике, како је нагласио, треба да имају у виду све назначене проблеме и да мењањем постојећег и доношењем новог регулаторног оквира побољшају пословно окружење.

Српска привреда подржава започете реформе у јавном сектору и јачање приватног сектора, поручио је он и указао на то да српски реални сектор мора да унапређује конкурентност.

Амбасадор САД у Србији Мајкл Кирби оценио је да је Влада Србије направила многе позитивне кораке за побољшање услова пословања, чему ће додатно допринети најављено усвајање два важна закона – о планирању и изградњи и о инспекцијском надзору.

Кирби је поновио да ће САД наставити да помажу Србији у кључним реформским процесима, и нагласио да је нашој земљи потребан већи обим страних инвестиција, а малим фирмама извори финансирања.

Он је подсетио на то да је Влада Србије у претходном периоду донела Закон о раду, повећала конкурентност привреде, учинила атрактивнијим амбијент за пословање, повећала запошљавање и смањила ниво сиве економије, који је пребачен у легалне токове.

Према његовој оцени, нови закон о планирању и изградњи и закон о инспекцијском надзору омогућиће нове инвестиције, повећати финансијску дисциплину и донети уштеде.

Приватни сектор у Србији, како је истакао, има велики потенцијал и може да буде конкурентан, што нам показују и велики српски извозници попут "Фијат аутомобила Србије", "Купер тајерса" и других.

Он је напоменуо да су резултати овогодишње анкете показали да 17 одсто фирми сматра да корупција у великој мери утиче на њихово пословање, што је значајно мање у односу на резултате из 2011. године, када је тај број износио 41 одсто, а 2012. године 33 одсто.

Такође, како је додао, учесници анкете су навели да је време које њихове фирме морају да посвете раду са инспекцијама смањено у просеку на 12 часова у 2014. години, са чак 70 часова, колико је износило у 2011. години.

Кирби је нагласио да Србија и даље има проблема са бирократијом, као и да чак 65 одсто фирми не користи спољне изворе финансирања, а свега један одсто њих користи финансирање путем лизинга.

Он је истакао да је инфлација већ неколико година у Србији мања од два одсто, као и да је девизни курс прилично стабилан.

Скупу је присуствовао и директор УСАИД Пројекта за боље услове пословања Џо Лаутер, председник Самосталног синдиката Србије Љубисав Орбовић, председник Независног синдиката Бранислав Чанак и многобројни привредници.

Годишња пословна анкета УСАИД-а представља најобухватније истраживање конкурентности у Србији.

Њени налази представљају међугодишње упоредиве податке о пословном окружењу и указују на области у којима су реформе неопходне, како би се унапредило окружење у коме предузећа могу да се развијају и отварају нова радна места.

"Анкета 1.000 предузећа" спроводи се у сектору малих, средњих и великих предузећа и предузетника како би се идентификовали кључни проблеми и изазови са којима се привредници сусрећу.

Анкета утврђује и тренутне ставове привредника из приватног сектора у погледу регулаторног оквира за пословање у Србији, и препознаје правна, регулаторна и политичка питања за која предузећа сматрају да имају најбитнији утицај на конкурентност.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs