Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Потенцијал српске дијаспоре у људству, знању и капиталу

Потенцијал српске дијаспоре у људству, знању и капиталу

Београд, 2. април 2013. године – Директор Канцеларије за сарадњу с дијаспором и Србима у региону Славка Драшковић оценила је данас да се, за разлику од Срба у региону, њихови сународници у дијаспори налазе у знатно бољој позицији и да би могли да утичу на побољшање климе за улагања и на прилив директних страних инвестиција у Србији.

Драшковић је у интервјуу за агенцију Танјуг истакла да су се Срби у дијаспори успешно изборили за своја права, као и да се често налазе на високим положајима у друштву.

Наш народ у дијаспори је, како је навела, веома добро интегрисан, Срби у дијаспори су пуноправни чланови заједница у којима живе, налазе се на неким високим и утицајним позицијама и успешни су грађани земаља у којима бораве.

Према њеним речима, једна од најуспешнијих српских заједница у свету јесте дијаспора у Сједињеним Америчким Државама, која је и најбројнија, са више од милион чланова.

Драшковић је рекла да их у Немачкој има између 500.000 и 800.000, уз оцену да су и они, такође, доста добро интегрисани.

Она је указала на то да се потенцијал српске дијаспоре огледа у људству, знању и капиталу, и подсетила на то да је реч о више од два милиона људи, не рачунајући регион.

Драшковић је оценила да српска дијаспора може значајно да помогне самом развоју Србије и њеном приближавању земљама у којима су припадници српске дијаспоре успешни чланови друштва.

Бројни успешни Срби у САД, Немачкој, Русији и другим развијеним земљама представљају могућност јачања сарадње Србије са земљама у којима живе, поновила је она.

Директор Канцеларије за сарадњу с дијаспором и Србима у региону указала је и на потребу да наша земља искористи примере других земаља у развоју односа са њиховим дијаспорама, како би и сама унапредила односе са сопственом дијаспором.

Друге земље су искористиле потенцијал и могућности дијаспоре, нарочито америчке, као што је то урадила Ирска, навела је она и напоменула да је недавно у Београду разговарала са почасним конзулом Ирске у Србији Ен Пешић о искуствима те земље са њеном дијаспором у САД, где живи приближно 60 милиона Американаца ирског порекла.

Драшковић је нагласила да је управо ирска дијаспора у Америци једна од најзаслужнијих за економски препород Ирске последњих година.

Она је навела да су припадници српске дијаспоре у САД често високообразовани технолошки кадрови, и додала да су компаније попут “Мајкрософта”, “Ју-Ес Стила” и “Циска” дошле у Србију управо захваљујући препорукама наших људи који се у њима налазе на високим позицијама.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs