|
Мирко Цветковић и Игор Лукшић |
Цветковић је на заједничкој конференцији за новинаре, која је одржана по завршетку самита, истакао да је за нашу земљу велика част да председава ЦЕИ као једном од најважнијих и најстаријих регионалних иницијатива.
Председник Владе је указао на то да је Србија уложила максималне напоре за промовисање и постизање циљева ЦЕИ као што су регионална сарадња и потпуније укључивање у европске развојне токове.
Он је нагласио да су реализовани многи пројекти посебно у области економије, транспорта, енергије, науке и технологије, образовања, пољопривреде и заштите животне средине.
У реализацији тих пројеката од великог значаја је била и сарадња са Европском банком за обнову и развој, указао је Цветковић и подсетио на то да је ове године покренута и Иницијатива за промоцију развоја грађанског друштва.
Према његовим речима, ЦЕИ ће наставити да промовише јачање веза са Европском унијом, као и са осталим регионалним иницијативама и институцијама.
Он је најавио да ће данас у организацији Привредне коморе Србије бити одржан и пословни форум на коме ће бити размотрене могућности за даље унапређење економске сарадње земаља ЦЕИ.
Представници српских и украјинских власти показали су обострану жељу да се у што краћем року дође до узајамно прихватљивог решења о приступању Србије Светској трговинској организацији (СТО), изјавио је Цветковић.
Он је истакао да је са председником Владе Украјине, земље која преузима председавање ЦЕИ, Миколом Азаровим постигнут договор о томе да експерти две земље наставе да интензивно раде на томе да тај проблем буде решен.
Цветковић је рекао да се са Украјином паралелно воде две врсте разговора о приступању Србије СТО, као и о увођењу система бесцаринске трговине између Србије и Украјине.
Азаров је потврдио да су се две стране сложиле да ће наставити разговоре о том питању за време званичне посете председника Србије Бориса Тадића Кијеву 10. новембра.
Азаров је оценио да је размена искустава између земаља чланица Европске уније и регионалних иницијатива веома корисна.
Према његовим речима, активирање контаката ЦЕИ и ЕУ допринеће активнијем раду и привредном наступу, као и поспешивању реализације циљева земаља које нису чланице Уније.
Председник Владе Црне Горе Игор Лукшић оценио је да је данашњи састанак испунио своју мисију.
Током скупа размењена су мишљења о свему ономе што ће бити предмет интересовања и пажње наших земаља, а пре свега о економској политици коју треба да размотримо како би се изборили са последицама кризе која ће се сасвим сигурно пролонгирати, рекао је он.
Лукшић је указао на то да се на тај начин земље ЦЕИ суочавају са потребом да економски системи буду конкурентни и да се искористе потенцијали региона.
Чланице ЦЕИ имају огроман економски потенцијал, нагласио је он и изразио уверење да ће у време које долази овај регион бележити највећи економски раст.